Земеделското министерство има нова стратегия за борба с градушките, която включва и фермери да участват в защитата от природната стихия.
Държавата предлага те да плащат такса, за да бъдат пазени земите им. Аргументът – рязката промяна на климатичните условия у нас.
Таксата за защита от ледения дъжд на декар ще бъде около един лев.
Не може държавата да защитава частни, икономически интереси, казва изпълнителният директор на ИА „Борба с градушките“ Ваньо Славеев.
Земеделците обаче не са съгласни държавата да абдикира от задълженията си срещу градушките.
„Не е ясно как ще събират парите от всички земеделски производители. Би трябвало и застрахователите също да плащат определена такса, а не всичко да бъде на гърба на земеделския производител“, коментира председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Георги Калинчев.
Фермерите се опасяват и от друго. След влизането в сила на „такса градушка“ щетите ще се изчисляват от представители на министерството, а не от независима комисия, което би направило оценката субективна.
В същото време ресурсите на държавната агенция не стигат и постоянно се отпускат допълнителни противоградни ракети.
За един месец ние сме изразходвали ракети колкото за цяла година, казват от Агенцията.
В стратегията за борба с градушките влиза и използването на самолети. Те трябва да заработят от началото на 2018 г.
Утре предстои среща с националната асоциация на зърнопроизводителите, където фермерите да изготвят финалните си становища за предложените от държавата мерки за борба с градушките.
Срокът, който министерството на земеделието е дало на фермерите да изготвят своите становища приключва в петък, така че развитие очакваме следващата седмица.
Вижте повече във видеото.