Кабинетът да въведе данъчни облекчения за работещите родители. Това предлагат от Асоциация "Родители", след като стана ясно, че и догодина няма да има увеличение на детските надбавки и обезщетението за отглеждане на малко дете.

Най-общо казано от сдружението на майките настояват обезщетението за отглеждане на малко дете да бъде увеличено, след като се предвижда промяна на минималната работна заплата. От догодина тя трябва да стане 310 лева, докато предвидената сума за отглеждане на дете остава 240 лева след навършването на една година. Според майките това не стимулира раждаемостта.

От Асоциация "Родители" настояват за работещите родители да има данъчни облекчения. Схемата, която предлагат, е доходите да се разделят на броя на членовете на семейството. Ако те не надвишават 350 лева на човек, заплатите на работещите родители да не се облагат с данък „Общ доход”. Ако пък сумата надвишава тази граница, да се облага само частта от дохода, която я надвишава. Това според асоциацията ще стимулира българите да отглеждат повече деца.

„Проблемът на България е, че тя няма деца, защото каквото и да правим, каквито и мерки да взимаме, най-важното е да има хора, които утре да работят”, коментира Цвета Бресничка - Асоциация „Родители”.

От сдружението на настоящите и бъдещи майки са възмутени от факта, че догодина не се предвижда актуализиране на обезщетението за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст. Според тях има възможност обезщетението да бъде увеличено от 240 на 310 лева.

„Очакваният спад на раждаемостта тази година е 10%, т.е. 10% по-малко деца ще се родят и по-малко майки ще получават това обезщетение и всъщност сумата, която ще бъде изплатена дори и при увеличението, което ние искаме, няма да бъде по-голяма от тази за 2012 година”, заяви Саня Конакчиева - Сдружение "Настоящи и бъдещи майки".

Велислава казва, че ако получава 240 лева за отглеждане на детето си, парите няма да й стигат за пюрета, памперси и дрехи. Затова се замисля дали да има още едно дете. „Много бих искала второ, но бих се замислила дали да е в тази държава, в България. Защо? Защото държавата не се грижи за децата си”, споделя жената.

Обединените в различни сдружения родители са готови да участват при обсъжданията в ресорните комисии в парламента и да изложат техните искания и мотиви. Засега родителите казват, че ще опитат да водят диалог с управляващите. Но, ако това не стане, част от тях обмислят и различни форми на протест.