Данъчните вече започнаха проверки за това чадър и шезлонг на плажа се дават срещу касов бон. Промените влизат в сила от днес.

Търговците имаха един месец гратисен период да си купят и въведат в експлоатация касов апарат. Той е задължителен и на плажа при таксуването на шезлонг и чадър. Това доведе до шеги, че спасителите трябва да таксуват летовниците със спасителен буй в едната ръка и с касов апарат в другата.

По Северното Черноморие вече издават касов бон. От днес вместо с кочан билети Красимира обикаля 280-метровата плажна ивица на Северния плаж в Кранево с касов апарат.

Концесионерът на плажа не вижда голям смисъл в новия ред, тъй като и досега билетите са били защитени и злоупотреби са били почти невъзможни.

„Единственият проблем е, че се ходи с касовите апарати по пясъка и постоянно се засипват. Няма да има разлика между билетите и касовите бонове. Билетите ги вземаме от данъчното, всеки месец ги отчитаме, но щом законът е решил така да бъде, така ще бъде", каза Димитър Митев.

За плажуващите също е без значение дали ще получат билет или касов бон.

Дали отчитането ще доведе до повече приходи в хазната, тепърва ще стане ясно.


Липса на спасители, медицинско оборудване, поставяне на преместваеми обекти извън утвърдените схеми, неосигурени водни коридори за джетове са сред основните проблеми по морските плажове, констатирани след проверка на междуведомствена комисия през последните два месеца.

Това съобщи на пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Резултатите от проверката са изпратени в Прокуратурата.

Проверени са 99 плажа, 36 са без спасители

През юни и юли са били проверени 99 плажа, стопанисвани от Министерството, а областните управители са направили проверки на 21 плажа. Морските плажове с акт за изключителна държавна собственост са 209. От тях 114 се стопанисват от концесионери или наематели, а 95 са неохраняемите, като части от тях частично се пазят.

Проверката е установила, че на 36 плажа липсват спасители, 39 имат проблем с преместваемите обекти, 11 - с медицинското обслужване, на 23 не са поставени указателни табели за свободната зона за плаж и ценоразписи за услугите, седем са с нарушена санитарно-хигиенната поддръжка, а четири нямат водни коридори.

Министър Павлова информира, че при 23 плажа няма установено нито едно нарушение, като два от тях са под наем и 21 са на концесия. Сред тях са "Албена", "Кранево", "Златни пясъци". Сред плажовете без нарушения, които са под контрола на областните управители, са тези във Варна.

На интернет-страницата на министерството ще има подробна информация за цените на плажните принадлежности. Към момента те се движат от 25 лева за чадър и 16 лева за шезлонг до съответно по 3 лева. На сайта могат да се изпращат жалби за нарушения.

Започват изненадващи проверки, предупреди министърът. Тя добави, че след последните проверки на нарушителите са връчени констативни протоколи и ако нарушенията не бъдат отстранени, ще последват санкции, а при системни нарушения ще се пристъпи към процедура за прекратяване на договорите.

Концесионерите в Слънчев бряг и Несебър - най-арогантни

Министърът информира, че с най-арогантно поведение са били наемателите и концесионери на плажове в "Слънчев бряг" и Несебър, които си плащат глобите, но не премахват обектите в нарушение. Очаква се Министерството на туризма да подготви законови промени, свързани с контрола и изискванията за плажовете, и от следващия сезон да се работи по новите правила.