Какво коства на една майка от Добрич да доведе на преглед в София детето си? В bTV дойде Стела с 3-годишната си дъщеря - изтощена, ядосана и безсилна, след като не успяла да прибере детето си с влака.
Стела Илиева е майка на дете с увреждане. Александра страда от детска церебрална парализа и от епилепсия. Затова всеки месец на двете им се налага да пътуват разстоянието от Добрич до София за контролни прегледи.
„Правя едно пътуване Добрич- Плевен, почивка за Алекс, и Плевен-София, за да може да съкратим малко това разстояние от 9 часа, което е убийствено за нея. Прегледът се забави, аз трябваше да хвана влака в 7 часа, който беше за Плевен, международен. При всичките ни усилия да стигнем навреме до гарата, в София имаше толкова задръствания”, разказва Стела. Заради забавения преглед и блокираната заради протести по това време София, те пристигат на коловоза в секундата, когато влакът тръгва.
Приятелка на Стела помолила до ръководителя движение, ако има някаква възможност, просто да задържат 5 минути влака. Служителката обещала, но влакът тръгнал. Стела и Александра остават в столицата - без подслон и лекарства.
„Другият проблем беше, че лекарствата на Александра не бяха при мен, защото знаех, че ще се прибере навреме да ги изпие. И се наложи да ходим да търсим денонощна аптека в София. Да се молим, едва ли не без рецепта да ни дадат тия лекарства, защото те са антиконвулсанти. И така да прибера детето си да легне някъде”, казва Стела.
От БДЖ обясниха, че има практика влаковете да изчакат пътник по предварителна заявка. „По принцип влаковете не изчакват своето заминаване. Трябва да има някакъв чрезвичаен случай и за това отговарят колегите, които се занимават с движение на влаковете - по-конкретно диспечери, пътнически превози по гарата. Най-късно един ден преди пътуването на съответното лице, то трябва да подаде писмена заявка или заявка по телефона в гаровата диспечерска служба. Ако лицето е с инвалидна количка, се предвижда специализиран вагон, за да може да се качи лицето във влака”, обясни Катя Борисова, експерт организация на транспортното обслужване в БДЖ.
Стела прибира напълно изтощеното си дете на следващия ден с поредното доказателство, че държавата не само не се грижи за увредените деца, но не помага на майките им да го правят.