Проф. д-р Николай Петров, началник на Катедрата по анестезиология и реанимация във Военномедицинската академия (ВМА), бе избран за "Лекар на годината". Отличието беше връчено на церемония по повод на Деня на българския лекар, на извънредния събор на Българския лекарски съюз в Равда.
Денят на атентата на бургаското летище "Сарафово" - 18 юли, е първият от отпуска на Николай Петров. Той пътува със семейството си за Бургас, когато му съобщават, че има взрив и много пострадали хора. Веднага тръгва към летището и се включва в спасяването на пострадалите.
Сред лекарите е и ръководителят на Спешното отделение в Бургас доктор Лилия Линкова. Когато става атентатът, смяната й е приключила. Но тя се връща в болницата, за да помага на колегите си. Екипът й работи в невероятен синхрон и за час и половина оказват помощ на всичките близо 40 пострадали. Терористичният акт не е най-тежкият момент в над 25-годишната й практика.
„За мен най-тежко е когато видя пострадали при ПТП млади хора... Често лятото, резултат от агресия - простреляни, наранени млади хора, това е най-тежкият момент", казва д-р Лилия Линкова. Имало и радостни моменти - когато някой си тръгне усмихнат от залата
Спешното в Бургас е сред най-натоварените отделения в страната. Лятото от там минават по над 200 пациенти на денонощие. Най-важното за доктор Линкова и хората от екипа й, е доверието между пациента и лекаря.
Призът "Почетен знак на БЛС - златен" бе връчен на проф. Тома Пожарлиев за принос в развитието на българската хирургия и медицина.
Носителят на наградата в категорията "Внедряване на иновативна методика в областта на ангиографската техника" е д-р Мирослав Лилов, началник на ангиографското отделение във ВМА. Лилов оперира и спаси 27-годишната жена, която претърпя два инсулта, бременна в петия месец.