Турски и гръцки студенти пълнят университетите у нас. Чужденците предпочитат инженерните специалности и медицината. Над 1300 студенти в Техническия университет, например, са от Турция и учат индустриално инжеренство, мехатроника, машиностроене.
„Турция е голяма икономика, бързо развиваща се и се търсят инженери. В турските университети не могат да осигурят възможност да обучават всички и поради тази причина студентите избират България”, обяснява Валери Младенов - зам-ректор по международна интеграция.
Сердар и Халиджан са сред студентите решили да учат в Техническия университет, за да станат добри инженери. Единият споделя, че е прочел в интернет добри неща за София и университетите тук и това го накарало да продължи образованието си в България.
И въпреки че у нас им харесва, повечето турски студенти планират да работят в родината си. „Според мен в Истанбул по-лесно ще стане, защото икономиката е по-силна и има големи фирми. Не знам, досега не съм мислил да работя в България”, признава Сердар Казалда.
Гърците пък масово се насочват към Медицинския университет. Идват заради географската близост, но и защото в родината често оценките на изпитите им стигат само, за да учат химия, но не и за специалности като фармация и медицина.
„Повече от 50% от студентите, изучаващи съответните дисциплини в МУ-София, са чуждестранни студенти, като преобладаващия брой са студентите от Гърция, които в специалността фармация са около 70%”, обобщава Милен Димитров - преродавател в университета.
И докато турската икономика работи на пълни обороти и привлича обратно младите хора, гръцката е в застой. Затова гръцките студенти не са склонни да се прибират в родината си.
Студентите от Македонците и Сърбия пък по-често избират Софийския университет и предпочитат специалности като психология и европеистика.