Чиповете за домашни кучета реално не служат за разпозване на животните. От близо 200 хиляди домашни любимци в столицата, от началото на годината досега чипове са поставени на около хиляда.
Рамбо е на 5 месеца порода йоркширски териер. С него ще се опитаме да минем по целия път на добросъвестни граждани с домашен любимец.
Според наредбата на Столична община от юли миналата година, на домашните кучета трябва да бъде поставен чип, след което да бъдат регистринани и да им бъде платен годишен данък. Поставянето на чипа струва от 30 до 50 лева.
„Слагаме тук това нещо – значи, че този паспорт отговаря на Рамбо и слагаме една дата, че кучето е чипирано. Останалите бележки са за плащане на данък в общината - така се регистира”, обяснява ветеринар.
Каква е функцията на чипа? За да разберем, симулираме, че кучето е изгубено, а ние сме го намерили. Търсим собственика и отиваме в произволно избрана ветеринарна клиника. Там разбираме, че кучето може да се разпознае, само ако е на отчет в съответната клиника.
„Няма система, няма единен регистър и не може нищо да се направи при такъв случай, какъвто е вашият експеримет”, казва Илия Райчев, ветеринар.
Оказва се, че има готов софтуер, в който се водят на отчет селскостопанските животни, но не и домашните кучетата.
„В тази система има възможност лекарите, ако занесат данните в областните служби, да вкарат данните за кучетата. Но основният проблем е този, че трябва общините да ни помогнат”, разяснява д-р Дамян Илиев, експерт от Агенция по храните.
Данъкът, който дължим за кучето, е около 24 лева на година. От общината обясниха, че настояват да се ускори процесът на свързване на ветеринарните кабинети с националния регистър, както и да има специално място в него за бездомните кучета.