В първите дни на септември голяма част от родителите са ангажирани в подготовката на децата си за училище. Проверката на Биляна Гавазова в рубриката „Чети етикета“ показа, че средната сума, нужна за подготовката на един първокласник, без обувките и дрехите, е около 250 – 350 лева.
Ако родителите са по-щедри обаче, сметката може да бъде много по-солена.
Списъкът с необходими пособия никак не е малък, но ето основните неща, които влизат в раницата на един първокласник и ученик от начална степен:
- раницата може да струва от 8 до 300 лв., но средната цена, която плащат родителите, е 50 лв., показва нашето проучване на пазара.
- несесер – около 14 лв.
- тетрадки – 1 лв. – 1,50 лв./бр.
- химикалки – 1 лв.
- гума – 0,80 лв.
- острилка – около 3 лв.
- цветни моливи – 5 лв.
- акварелни бои – 4 лв.
- линия – около 1,50 лв.
- спортен екип – поне 50 лв.
- учебните помагала – 40 – 60 лв.
Учебниците са безплатни.
Вижте повече във видеото:
Вижте как се справят родителите на първолаците по места с пример от Благоевград:
Освен сметката, която трябва да се плати за подготовка на ученика, проблем е и тежестта на раницата. Експеримент в студиото показа, че чантата, приготвена с необходимите тетрадки, учебници, спортен екип, шишето с вода и т.н., тежи 4 – 5 кг.
В студиото Яна Алескиева от Асоциация „Родители“ обясни, че е препоръчително раницата да тежи 10% от теглото на детето, т.е. около 3 кг.
Вижте повече във видеото:
Нашите впечатления са, че масово учителите и директорите правят всичко възможно, за да има къде да се оставят материалите през седмицата, каза Алексиева. Проблем е и мястото в училищата – ако на първокласниците може да бъде осигурена една класна стая, в която могат да си оставят нещата, то в по-горните класове стаите се делят с другата смяна, посочи тя.
На въпрос как да бъдат адаптирани първолаците и родителите, училищният психолог Анна Паскалиева отговори, че е добре предварително детето да се запознае с обстановката в училище, затова се правят и предварителни срещи. Родителите пък трябва да създават положителна нагласа.
Гостите се обединиха, че децата трябва да получават джобни пари и да се учат на финансова култура, но мобилните телефони не са задължителни, защото връзката с детето може да се осъществи по всяко време, чрез преподавателите.
Вижте целия разговор във видеото: