На 11 май Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий.
Още в най-старите български ръкописни книги, запазени до днес, е отбелязана паметта на светите братя - 14 февруари за св. Кирил и 6 април за св. Методий. За техния общ празник - 11 май, най-ранният запазен спомен е от XII век. Тази дата се чества и през следващите векове.
През 1857 година започва редовното отбелязване на празника на Светите братя Кирил и Методий в Пловдив, Цариград, Шумен и Лом. Първото честване е организирано от Найден Геров през 1851 г. в Пловдив. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът е организиран от учителя Сава Филаретов.
През последните години в България 11 май се чества като църковен празник на двамата братя, докато 24 май се утвърждава като Празник на българската просвета и на славянската култура.
Светите братя Константин и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата, са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване на християнството сред славяните. Обявени са за съпокровители на Европа заедно със св. Бенедикт от папа Йоан Павел II.
На 11 май имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий и подобни имена. В българската съвременна традиция именния си ден отбелязват и (или) на 24 май.