Неизползвани бомбоубежища в Бургас стават най-новата туристическа атракция. Първият у нас подземен град ще се простира на над три декара под Морската градина, а забавленията в него ще са целогодишни.
Въпреки влагата и не особено приятната гледка, само след няколко месеца бомбоубежищата ще се превърнат в особена забележителност, която ще запази реално усещането за влизане под земята.
Тунелите ще станат тайнствени коридори, а общо 12 галерии в подземния град ще се превърнат в уникален център за забавления. Трансформацията на занемарените бомбоубежища стана възможно, след като МВР ги прехвърли за стопанисване на общината, а тя успя да си осигури финансиране по европейската програма за устойчиви инвестиции в градските райони JESSICA.
Изоставените подземни помещения са строени през 50-те години на миналия век и са поддържани изправни три десетилетия, макар и никога да не са използвани по предназначение.
Падналите тръби ще бъдат подменени, ще бъде поставена съвременна вентилационна и електрическа система, така че в скривалището да се приютят до 3000 души в случай на заплаха.
„То ще отговаря на условията за защита на населението при определени условия, например на радиация, на промишлени аварии, дори и бомбени заплахи," обясни за bTV началникът на отдел „Управление при кризи” в Община Бургас Галя Байчева.
Не укритие, а атракцион обаче е основното предназначение на града под земята.
„Ще има няколко галерии. Една от тях ще бъде морско дъно, с усещането за влизане под морското ниво, стените ще бъдат оформени като аквариум с живи рибки. Там ще бъдат разположени различни атракции, основани на звук, светлина, холограмни изображения," разказа бургаският зам.-кмет по културата Йорданка Ананиева.
Потънал пиратски кораб със скрити съкровища и „срещи" с екипажа, оракул, който предсказва бъдещето и площади, напомнящи за Стария Бургас, са част от останалите атракции. Указателни табели ще помагат на туристите да не се загубят в лабиринта. Два от изходите водят директно на плажа.
Проектът предизвика интерес сред младите архитекти.
„Един такъв атракцион като възможност за проектиране е едно много благодатно поле за тяхна изява, тъй като те все още са доста близко до детските си години," смята председателят на Дружеството на архитектите в Бургас Владимир Милков.
Предвижда се първите посетители да влязат в подземния град за празника на Бургас - Никулден.
Атракционът ще струва на общината над 2 млн. лв. Тъй като приходите се очаква да бъдат два пъти повече от разходите, инвестицията ще може да се изплати в рамките на 12 години.
Атракциите ще се сменят всяка година, за да не се губи интересът към тях. Амбицията на Бургас пък е от 74-то място сред 100-те най-посещавани и интересни за туристите градове в света, за влезе в първата петдесетица.