Втори район с бум на заболели от хепатит А. След Ихтиман, вече са пълни инфекциозните отделения и в Белоградчик
Клиниката по инфекциозни болести на Военномедицинска академия в София тук вече е препълнена с пациенти. Основно заразените са от Ихтиман. Там първо се регистрира бум на хепатит А , известен като "болестта на мръсните ръце"
От началото на годината досега в страната са регистрирани близо 2600 случая. Това е с 1000 случая по-малко спрямо същия период на миналата година. Но истинският бум тази година се очаква тепърва.
Затова говорят и последните данни, според които новите случаи се увеличават непрекъснато. Само за последната седмица те са 189 за страната.
Само за последните 2 месеца близо 100 души от видинско са се заразили с хепатит. Повечето са от ромския квартал на Белоградчик. Най-засегната е възрастовата група от 5 до 14 години. Изследванията на питейната вода в квартала не са дали отклонения.
Болните се хоспитализират в инфекциозните отделения на двете болници в Монтана и Лом, тъй като в болницата във Видин няма инфекциозно отделение"
Инфекциозното отделение в болницата в Монтана вече е препълнено. От 20 болни, 15 са от Белоградчик.
Инфекциозните отделения и в София са пълни, основно заради по-големия брой заразени в Ихтиман.
Д-р Камен Плочев от клиниката по инфекциозни заболявания към ВМА обяснява, че тази година заразата държи по-дълго и протича по-тежко.
„По-голяма площ от черния дроб се ангажира от вируса, това удължава времето на престоя и обема на терапевтичните процедури", каза д-р Плочев.
Специалистите обясняват, че пиковете в заболеваемостта от хепатит са на всеки 6-7 години.
По официални данни, през 2000 година болните у нас са били около 7 хиляди. Бумът се повтаря през 2006-а. Ако се запази тенденцията, и тази година можем да очакваме висока заболеваемост от хепатит.
Вирусът на хепатит А навлиза в организма през устата. Заразяването на здравия човек става най-често с храна или вода при неспазване на добра лична хигиена или лоши хигиенно-санитарни мерки и условия. Заразяването може да стане и чрез контакт с болния или с храна, вода и предмети, докоснати и заразени от болния.