Причината за бума на бомбените заплахи през последните седмици се корени в създаденото у българина чувство на всепозволеност и безнаказаност. Така психологът Христо Монов обясни зачестилите анонимни обаждания, главно в столицата, които опразват училища, търговски центрове и съдилища под заплахата от поставено взривно устройство.
„Да почнем от парламента – гледах как се карат депутатите около Изборния кодекс, как изпразват от съдържание демокрацията и я превръщат в една фасада. Това се предава и на обществото. Защото демокрацията е предимно правила и тяхното спазване. Ами, то всеки почва да си мисли, че може да ги нарушава”, допълни експертът.
По думите му сред обществото се наблюдават тези „моди” – преди време на подпалването на коли, сега на телефонен тероризъм. Но генезисът е един и същ – чувството, че държавата я няма и всеки е неуязвим.
Според Монов обаче такива ситуации могат да доведат и до раждането на някои „маргинали”, които наистина да решат да поставят взривно устройство в обществена сграда. А обществото и службите не са готови с адекватна реакция при такъв евентуален сценарий, посочи психологът.
Според него трябва да има обучения в училище – да се отиграят ситуациите на евакуиране от сградите при различни заплахи, както и да се обучат служителите по моловете, които наблюдават камерите – как да разпознават субектите с подозрително поведение.
Преди всичко обаче трябва да се намери подход, чрез който да се промени тази вредна обществена нагласа на всепозволяност, категоричен е Христо Монов.