Здравната каса въвежда нов метод за финансиране на болниците. Надзорният съвет ще определя бюджетите на лечебните заведения всеки месец.

Изработената дейност над определената рамка ще се плаща само след проверка. Това е поредният опит да се избегне дефицит в бюджета на касата тази година, който се очаква да бъде около 20%.

Промените влизат в сила на 1 април, когато ще бъде определен бюджета за месец май.

В момента бюджетите на болниците се определят за годината. Принципът е броят на пациентите, преминали през лечебните заведения от предходната година, да поставя рамката на бюджета за следващата.

Предвижда се Надзорният съвет на касата вече да решава всеки месец колко пари да се дадат на болниците за следващия.

„Защо се прави така? Защото искаме всеки месец да имаме прецизен анализ на средствата на национално и регионално ниво, да видим как върви изпълнението на болничната помощ и лекарствата - там, където имаме освободени средства ще бъдат прехвърлени, където има повече нужда, и също как върви годишният ни план по принцип”, обясни председателят на Надзорния съвет на касата д-р Бойко Пенков.

Надзорът на Касата заедно с управителя й бяха поканени на разговор с премиера, за да се обсъждат различни варианти за преодоляване на заформилия се дефицит.

За сега не се обсъжда вариант за актуализация на бюджета. Тази година това ще може да се случи още в средата на годината, а не чак в края, както до сега.

Отвъд цифрите и думите

Годишно, Националната кардиологична болница обслужва около 15 хиляди спешни пациенти. Още толкова остават на лечение.

Досега, за всеки пациент, минал през спешния център, Здравното министерство плащаше по 8 лева. От началото на годината, обаче, националната кардиология не е получила нито стотинка за прегледаните 3000 души.

За директора проф. Марио Станкев, обаче, основният проблем е не забавеното плащане, а изключително ниската цена на услугата: „При преминаването на 1 спешен болен, ако е под стойността от 20 лева се получава едно недофинансиране, което след това се отразява на бюджета на болницата”.

Проблемът със забавените пари е на път да се реши, но едва ли исканията за размера ще бъдат изпълнени.

Притиснатите до стената, общински болници повече се вълнуват от новите правилата за определяне на бюджетите. Според директора на болницата в Асеновград всяко ново разпределение на парите ги тласка към фалит.

„Аз не знам на какъв принцип се разпределят средствата, дали това е някакъв исторически принцип, преминали болни през предишната година или на принципа колко пари имаме и колко ще разделим за болниците”, коментира управителят д-р Иван Червенков.