Фондът за лечение на деца в чужбина отново бави решения за отпускане на средства, което застрашава сериозно здравето на болни деца, сигнализираха родителите им в ефира на предаването „Тази сутрин” по bTV.

10-годишната Еми, която страда от автоимунно заболяване, вече 9 месеца чака решение на фонда за продължаване на успешно лечение в Германия. Тя се е върнала в училище, като е заявила на родителите си, че „не може да понася повече кавги и разправии с болници, епикризи и лекари”.

„Нямаме нито отказ, нито решение – не можем да разкрием DMS сметка”, обясни бащата Емил Маринов, като допълни, че дъщеря му се е лекувала успешно две години с помощта на Фонда, благодарение на което е спряла химиотерапията.

„Откакто се смени ръководството, се чака много. Не получаваме решение, даже се търси повод да го откажат. Има комисия, която да разгледа случая. За един час прегледаха 13 деца – комисията беше създадена с цел да се даде повод да се откаже лечението, а тя няма и решение все още. Дала е само резултати от прегледи, които не са верни”, възмутен е бащата на Еми.

„Има грешни данни в снемането на статуса на децата, а и месец и половина след прегледа нямаме резултат от комисията”, допълни майката Ирина Мишел. Засега 9 месеца забавяне не се отразяват на състоянието на Еми, но тя е направила един курс на частна терапия, предстои и втори. „Със или без министерството ще продължим лечението”, категоричен е Емил Маринов.

По думите му, Фондът вероятно ще откаже лечението на Еми с аргумента, че е експериментално. „Кой е този специалист, който може да определи дали е експериментално лечение, което е еднакво като лечението на рак. За този вид заболяване медицината не познава лечение със 100% гаранция – кой определи това лечение като алтернативно. Шест години я лекуваме в България и болестта рецидира”, аргументира се бащата.

В подобна ситуация се намира и Валентина, майка на 7-годишния Валентин, който е болен от автоимунно заболяване, за чието лечение са необходими 40 000 лв. „Чакаме от три месеца за решение, лекували сме се една година в Мюнхен. Преди това всички лечения са проведени в България, след всеки опит да спрем лекарствата той получаваше рецидив. От една година е стабилен след лечение, финансирано от фонда. Прегледите в комисията бяха пълен фарс – няма как за 2-3 минути да прегледаш децата, без да се вземат предвид заключенията на лекуващите лекари”, коментира Валентина.

Бащата на Еми изрази подозрение, че Фондът иска да откаже лечение на дъщеря му, защото е много скъпо. Имам чувството, че Министерството на здравеопазването опитва да превърти парите обратно през Здравната каса”, посочи Емил Маринов.

Във включване по телефона проф. Владимир Пилософ, член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца, подчерта, че Еми ходи на училище, заболяването й е в ремисия и състоянието й не изисква спешно лечение. „Не бих искал да влизам в дискусия с бащата. Той е родител и има право да иска здравето на своята дъщеря”, коментира професорът.

Въпреки че Фондът, при предишното си ръководство, е финансирал лечението на Еми в Германия, проф. Пилософ изтъкна, че „не е много ясно какво е точно лечението в клиниката в Германия”. „За нас беше ясно да изясним – питахме немското офтамологично и имунологично дружество, ясно и недвусмислено отговориха, че лечението не е официално признато в Германия и не се прилага от лекарската общественост”, обясни Пилософ.

Той изтъкна, че вероятно много деца, чиито родители са недоволни от забавянето, няма да получат отказ.
Професорът отрече прегледите на децата да са продължавали по няколко минути. „Два месеца ние се занимаваме с документацията на децата, колегите, които правиха очните прегледи, са били запознати с цялата информация на децата”, увери той.