Велики петък е най-тъжният в календара на православния свят. На днешния ден си спомняме за кръстната смърт на Исус Христос.

Минути след 19:00 часа в митрополитската катедрала „Света Неделя" в София започна богослужението, оглавено лично от българския патриарх Неофит.

Българският патриарх е и софийски митрополит и той ще оглави богослужението заедно със Знеполския епископ Йоан.

След като приключи опелото за Исус Христос, плащеницата ще бъде изнесена с лития около храма. После ще бъде прибрана отново в олтара.

На Велики петък православните християни си спомнят за бичуването, поругаването, разпъването и смъртта на Исус Христос. На разпети петък не се отслужва света литургия, а се извършва богослужение, наречено Царски чаове.

В средата на храма е поставена специална маса, която символизира христовия гроб. Изнася се и плащеницата, която представялва плата, в който е било увито тялото му.

Първо служителите, а после и всички миряни се покланят пред плащеницата, кръста и евангелието. Така те съпреживяват смъртта на божия син. Минаването под масата не е задължително и не изкупува греховете.

„Тези, които са отрудени, отчаяни и обезверени трябва да дойдат в храма, за да почетат голямата саможертва на Божия син,” препоръча отец Серафим, ефимерий на Кремиковския манастир.

След залез слънце в храмовете започва опелото на Божия син. Утре е Велика Събота, когато Църквата си спомня за погребението на Исус Христос, както и слизането му в ада. Душата му победила тъмнината и освободила пленените там души. В третия ден душата и тялото отново се съединили и тялото възкръснало от мъртвите. Тогава и православният свят празнува Великден.

За страданията на Исус си спомниха и в Йерусалим, където се състоя традиционното шествие към хълма Голгота и Божи гроб.

Хиляди вярващи преминаха по пътя на Спасителя към кръста. Много от тях, също като Исус, носеха в ръце дървени разпятия, някои от тях бяха в естествени размери. Процесията спира на всяко едно от 14-те места, на които според Библията е спирал Христос по пътя си към Голгота.

Краят на шествието е в църквата Божи гроб, където се смята, че е положено тялото на Божия син. Храмът остава заключен до утре, когато ще се състои церемонията по добиването на Благодатния огън - знак за христовото възкресение. С нея започват великденските празненства.