Почти половината природни паркове у нас нямат планове за управление. Липсата на документите, които регламентират ограниченията и дейностите в защитените територии, поставя под съмнение опазването им.

„Българка" е сред тези, които все още нямат план за управление, но има проект, който се обсъжда. Сред спорните моменти в него са изграждането на тунел под Шипка, път, който да води към него и строителството в местността Узана. От общината в Габрово настояват това да бъде разрешено.

„Не се допускат минни дейности, замърсяващи въздуха нали. Има поредица от ограничения, но не и тотална забрана за човешка дейност.", посочва зам.-кметът на Габрово Нела Рачевиц.

„Особено в такива категории като ПП „Българка", където собствеността не е изключително държавна, интересът на отделните собственици, които са най-различни - частни, общински, държавни, манастирски и всякакви други, с интересите на целите за които е създадена територията. А това е опазване на природните дадености”, казва ръководителят на проект "Устройство и управление на ПП "Българка” Стефан Стайков.

Преди дни Върховният административен съд отмени и плана на парк Персина. Без планове остават и парковете Беласица и Сините камъни, трябва да бъде актуализиран и планът за Витоша.

Според Катерина Раковска от Фонд за дивата природа, ако се управлява добре един природен парк, той може да бъде инструмент за регионално развитие. „Той може да подпомага туризма, той може да подпомага различни природосъобразни поминъци, бизнеси”, смята тя.

Пословичен стана планът за "Странджа". Направен преди десетина години, връщан за промяна няколко пъти и бавен от екоминистерството. „Това е логиката на изпълнителната власт тя винаги се пази, страхува се и не желае да подкрепя ясни регламенти поради простата причина, че това я лишава нея от възможността да решава по собствена целесъобразност”, категоричен е Тома Белев от Асоциация на парковете в България.

До седмици се очаква да е готов най-новият вариант на плана за Странджа.

Зам.-министърът на околната среда Атанас Костадинов признава, че е несериозно да се твърди, че ведомството прави достатъчно. ”Според мен ние сме призвани да намерим тънката допирна точка или линия, в която ще бъдат съвместени и икономическите, и социалните и екологичните интереси”, коментира той.