40% от 16-годишните българи са неграмотни, а това ги прави неподготвени за пазара на труда, сочат данни на организацията "Заедно в час", представени на конференция за качеството на образованието у нас.

Всеки втори младеж на 16 години е функционално неграмотен, което означава, че не може да извади факти от прост текст, като обява например.

Средното ниво на българските ученици, често е година и половина до три, по-назад спрямо това на връстниците им в други европейски държави. Това ги прави неподготвени за пазара на труда.

69% от безраборните са неграмотни и без образование

В България често различията са породени от социално-икономически причини, смята Евгения Пеева, ръководител на проекта.

Добрите образователни системи залагат на учителя, много внимателен подбор на хората, които стават учители и внимателно обучение през цялото време на тяхната работа в училище, добави Пеева пред БНР.

Училището трябва да "отглежда" лидери, да прилага повече модерни иновативни методи и технологични средства за обучение, коментира председателят на БСК Божидар Данев.

Според него, между отделните нива на образование има "огнени стени", които трябва да бъдат разрушени, за да има приемственост и обмен на знания във всички фази от обучението на бъдещите участници на пазара на труда.

Само 20% от вишистите работят по специалността си

Като пример за неадекватността на търсенето и предлагането на работна сила с определени компетенции Данев изтъкна, че завършилите технически университет си намират най-бързо и добре платена работа, а в същото време едва 13,9% от студентите се обучават в специалности от сферата на техническите науки.

Според него е нужна система за външно оценяване и на учениците, и на преподавателите, както и създаване на рейтингова система на гимназиите, на база реализацията на възпитаниците им.

В международната конференция на тема "Равен достъп до качествено образование" се включиха над 200 лидери от бизнеса, държавното и местното самоуправление, образованието и представители на неправителствени организации.