Българите възприемат най-положително образа на ЕС, сравнено с останалите европейци. Това показват резултатите от проучване на Евробарометър, разпространени от Европейския парламент. Анкетата е свързана с предстоящите през 2014 г. избори за евродепутати.
Общо 61% от българските граждани намират образа на ЕС за положителен, като най-близо до този резултат са румънците с 58 на сто одобрение. Най-отрицателно настроени са гражданите на Великобритания - едва 22% от тях през са отговорили, че виждат Общността в положителна светлина.
Средно за ЕС положителните отговори са 40 на сто.
Половината от европейците са на мнение, че членството в Обединена Европа е нещо добро. Така отговарят и 56 на сто от анкетираните българи, като броят на заявилите подобна позиция се е увеличил с 8% за последната година.
Половината от българските граждани и 61 на сто от останалите европейци обаче смятат, че гласът им не се чува в ЕС. С 14 на сто за година се увеличава броят на българите, които заявяват, че мнението им се зачита в собствената им страна - до 51 процента, сочат резултатите.
Според близо половината граждани на ЕС показателите на европейското единство се изразяват в свободата, демокрацията и общата валута.
Българите, скандинавците, французите, поляците, чехите, холандците, литовците, малтийците, латвийците, унгарците и чехите са най-отрицателно настроени към идеята за еврото, показва проучването. Сред изразените му поддръжници са гърците, испанците, кипърците, ирландците, португалците, естонците, италианците, германците, словаците, британците, австрийците и румънците.
На въпрос кое би ги накарало най-много да се чувстват европейци, най-често анкетираните посочват единната система в ЕС за социално благополучие (здравеопазване и пенсии). На второ място се поставя възможността да живеят, където решат в ЕС, след като се пенсионират, както и взаимното признаване на придобитите квалификации, без да се налагат допълнителни изпити.
По повод на икономическата криза почти единодушно е мнението, че усилията следва да бъдат насочени към преодоляването на безработицата и създаването на работни места.