Безводието обхвана врачански села. Заради сушата ВиК въведе режим на водата, като най-тежко е положението в Челопек и Паволче. Проблемът е от години, но никой не се наема да го реши.

В Челопек - селото на баба Илийца, от десетилетия лятото е синоним на безводие. Тук чешмите пресъхват в началото на сезона и при продължително засушаване не потичат до късна есен. Водата се спира сутрин в 9 и се пуска отново в 17 часа. Тогава селото се заема със задачата да не остане празно нито едно шише или бидон.

В периода на безводието къщната работа изцяло замира. Селото се снабдява само от един водоизточник от местността Крушовица. Заради карстовия терен обаче в него не могат да се задържат запаси. „Когато вали, има вода нормално, но като спре да вали, водата пропада в земните пластове и почват проблемите”, коментира Гриша Григоров, кмет на село Челопек.

Освен това заради красивата природа скътаното в полите на Балкана селце се разраства и консуматорите стават все повече. От ВиК предлагат алтернатива за водоснабдяването на селата Челопек и Паволче, но засега - без успех.

„В село Паволче, съседното село, има един водоизточник, който не се използва и ние сме предявили желание, ако ни бъде предоставен за експлоатация, ние сме заделили 200 хиляди лева, с които ще успеем да го каптираме, да го оправим и да подобрим състоянието на водоснабдяването на тези две села. До три общински управи съм писал, но за съжаление не съм получавал необходимата подкрепа”, обяснява инж. Ангел Престойски, управител на ВиК – Враца.

Потърпевшите настояват да се подмени остарялата водопроводна мрежа, която е на 40 години. От ВиК контрираха, че режим в Челопек и още няколко населени места в областта се налага не толкова заради авариите, а защото хората масово използват питейната вода за поливане.