Държавата не инвестира в изследването на земетръсните райони като Пернишкия разлом, който се активизира на 22 май, алармират геолозите.

Специалистите твърдят, че подобни места в цялата страна не са изследвани с най-съвременните методи, а те могат да посочат къде и приблизително кога ще има движение на земните пластове.

Учените от години искат съдействие от различните български правителства, но и до днес пари за изследвания няма.

„Целенасочено разломите да бъдат идентифицирани, картирани, оценени, техните магнитуди, тяхната скорост на хлъзгане, за да видим каква е вероятността по тях в бъдеще да се случат събития.” За това призовава доц. Александър Радулов.

Тази оценка може значително да намали евентуални щети и жертви в земетръсните райони.

Съществуват и по-големи разломи от тези в пернишкия и радомирския регион, но те не са картографирани и изследвани поради липсата на пари, твърдят учените. Такива са двата големи разломни пояса, които минават през територия на страната - Струмският и Маришкият заедно със Задбалканските полета.

Учените искат средства, за да откриват и изследват проблемните места в България на терен с модерна апаратура. По думите на проф. Иван Загорчев така на терена не само се идентифицират активните разломи, но и с изкопни работи се установяват етапите, в които е имало особено силни сеизмични събития.