Без консенсус по най-спорния въпрос – така приключи двучасовият дебат в Народното събрание по чл. 54 от промените в Закона за горите. Той засяга промяната в предназначението на горски територии и земеделски земи при строеж на ски писти и съоръжения. Няма промяна в позициите по спорния текст, обяви председателят на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева.
Така текстът около ски строителството няма да влезе в законопроекта за промените, който предстои да бъде върнат за обсъждане в парламента.
Според президента на Българската федерация по ски Цеко Минев заради отпадането на спорната поправка инвестициите в ски курорти стават невъзможни.
„Тези хора не желаят да се случи това нещо. Аз съм съгласен дори на нещо друго - в закона да вкарат една точка: Забранено за олигарси и конкретно за Цеко Минев, но само и само да има развитие на зимния спорт. Разбирате ли. Това, което е направено, е параграф 22. Не работи”, коментира Минев.
Ски лифтовете на Витоша, по думите на адвоката на „Витоша ски”, ще останат затворени и тази година. Позицията на дружеството е, че със законодателното фиаско се проваля не само строежа на нови писти, а и почистването на просеките под сегашните стари въжени линии.
По думите на министъра на земеделието Мирослав Найденов при сегашното законово положение за промяна в предназначението се заплащат 20 000 - 30 000 лв. за писта от 1 000 декара.
Еколозите да са спокойни, няма идиот, който да поиска това
коментира Найденов, като посочи, че няма да се намери някой, който да плати 50 или 100 милиона предварително, ако остане сегашният режим.
Според председателя на „Зелената партия” Александър Каракачанов основната цел на промените в Закона за горите е да се допусне неконтролирано навлизане в защитени територии. По думите му предложенията в закона ще съсипят Витоша, както се е случило с Черноморието. Той изрази съмнение в разума на „разумните инвеститори”, който се равнявал на този на управляващите.
Каракачанов коментира думите на защитниците на измененията в Закона за горите, като ги обвини, че не разбират принципния въпрос. Той се пошегува с твърдението им, че ставало дума само за 0,68% от горските територии и попита председателя на сдружение „Природата за хората и регионите” Филип Цанов:
Във вашето тяло има много части, които се равняват на 0,68%, кои от тях да ви резнем?
Юристът на коалиция „За да остане природа в България” Свилен Овчаров заяви, че в Закона за горите се прави „невиждано” изключение, за да могат определени инвеститори да заобиколят промяната в предназначението горските площи. По думите на адвоката природозащитните организации не са „против” инвестициите в туризма, но подкрепят „природосъобразни” инвестиции и такива, които осигуряват прехрана целогодишно, а не сезонно, и не са свързани с нова сеч.
Ловците да са последна грижа на скиорите
призова земеделският министър Мирослав Найденов в реплика на Тома Белев от „Зелени Балкани”, който предложи местата с право на лов също да влязат в Закона за горите. Аргументът - да няма инциденти със случайно застреляни туристи. Найденов посочи, че въпросът е уреден със специализирания Закон за лова и призова да не се правят подобни нелепи спекулации. Според него сега трябва да се реши въпросът, къде скиорите да могат да карат ски.
В края на днешната дискусия в парламента председателят на земеделската комисия Десислава Танева заяви, че Проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за горите ще бъде приет само в онези текстове, за които е постигнат консенсус. Обсъжданията на спорните моменти ще продължи и те ще бъдат приети, ако по тях се постигне съгласие. Заради липсата на консенсус по чл. 54, правото на строеж без промяна на предназначението остава само за електропроводите, както е по стария текст в закона, обясни тя.