Без Валери Петров, Дора Габе и Николай Лилиев в учебниците по литература, предлагат от Министерството на образованието и науката. Ведомството публикува работния вариант на учебните програми.

Основният извод е, че учебното съдържание ще бъде значително олекотено - тоест някои от произведенията ще отпаднат. В този работен вариант например, не се предвижда изучаването на повестта "Чичовци". Разлики има в откъсите, които ще се учат от "До чикаго и Назад" и "Бай Ганьо"

Докато завършат средното си образование, петокласниците ще бъдат засегнати от промените в учебните програми. Не смятат, че уроците им са твърде много или твърде трудни.

Министерството обаче смята, че учениците в момента са затрупани с нови уроци и нямат възможност да затвърдят знанията и да ги затвърждават. Това се наблюдава в публикувания работен вариант на програмите за III, IV, VII, IX, X, XI и XII клас по част от предметите.

История славянобългарска е преместена от 6-ти в 9-ти клас. "Шестоднев" на Йоан Екзарх и "Беседа против богомилите" не са включени в програмата.

„Този стереотип, че всички ходим по една права пътека с еднакво темпо не може да продължава повече”, категоричен е ресорният зам.-министър Диян Стаматов.

По история съдържанието се запазва. Но материалът в гимназията от X и XI клас ще бъде изучаван от по-малки ученици.

„Един младеж на 18 години има повече познания и може да разсъждава повече по въпроси свързани с човешките права, с това какво е демокрация”, коментира преподавателят по история от 119 СОУ Роза Бъчварова.

В X клас се предвижда цял курс по история на България.

Официалното обсъждане на учебните програми ще започне през януари 2017 г.