В Батак искат референдум за запазване на храма-костница, който стана и действаща църква след канонизацията на загиналите в баташкото клане.
Градът е разделен на две – „за” и „против” промяната. Един от аргументите срещу решението костницата да е и действащ храм е, че някой може да поиска да се венчае тук.
И още - промяната нарушава автентичността на историческото място и е направена без да се питат хората.
„Смятам, че църквата не е на никой - само на всички батачани, и за да се предприеме каквото и да било във връзка с тази църква, трябвало да е да се допитат до население на Батак’, коментира бившият директор на музея в Батак Стефка Димитрова.
От инициативният комитет, подкрепящ решението казват, че в църквата не са направени много промени. Новото са иконите и раклите, в които са поставени мощите.
Проблемът е внесен отвън, твърдят защитниците на промяната. И изтъкват, че след канонизацията на баташките новомъченици туристите са се увеличили - не плащат вход, защото църквата вече не е музей.
Обяснение за промяната дава църковният канон. След канонизацията в храма всекидневно трябва да се отслужва Света литургия, а това няма как да става, ако църквата не е действаща.
„Няма как ние да ги канонизираме, в смисъл Светата православна църква да ги канонизира, а пък да не тачим тяхната памет. Извършваме грях по този начин, ако не тачим и не пазим паметта им с божествената света литургия”, каза отец Димитър.
Свещеникът е категоричен, че в църквата ще се правят само литургии, а венчавки и кръщенета няма да има.