Банките ще носят отговорност, ако отпуснат ипотечен кредит на рисков клиент. Затягането на правилата влиза в сила след месец.

В същото време експерти прогнозират, че догодина кредитите може да започнат да поскъпват.

От 2 години лихвите по ипотечните заеми у нас се формират на база пазарен индекс плюс фиксирана надбавка.

Така евтините пари в Европа повлякоха индекса на рекордно ниски нива - стойностите му са отрицателни. Постепенно това смъкна и лихвите по заемите у нас с около 1 процент в последната година.

В резултат кредитни консултанти отчитат, че вече само двама от 10 души искат по-висока, но фиксирана лихва за 3, 5 или 10 години. А все повече хора предпочитат и плаваща лихва и по-ниски месечни вноски.

Ивелин е от Варна, живее и работи в София от няколко години. Наемът му е 400 лева. Изчислява, че ако си вземе малко жилище със заем, вноската му няма да е непосилна.

„Ако изтегля заем, разликата ще е 100 лева, което като цяло е месечните ми разходи за цигари”, подчерта Ивелин Иванов.

Той се е ориентирал към плаваща лихва, защото мисли, че е по-добре и като цяло е по-ниска.

Финансисти припомнят, че парите в Европа сега са евтини, защото централната банка се опитва да ги извади от трезорите и да съживи потреблението. Когато икономиката започне да расте - цената на парите, а оттам и на индексите, от които зависят лихвите, също ще тръгнат нагоре.

„Рано или късно този лихвен процент ще скочи и не трябва да го приемаме като даденост на текущите нива”, отбеляза Бончо Иванов - инвестиционен мениджър. „Не вярвам, че ще скочи драстично и това да се случи с високи стъпки в кратък период”, допълни той.

Според някои анализатори сегашното задържане на нивата е показател, че е достигнато дъно и нарастването може да започне още тази година.

„Моите очаквания са, че те много плавно ще вървят нагоре, което означава, че отражението във вноските тази година би било в рамките на няколко лева месечно”, коментира Тихомир Тошев - кредитен консултант.

В много от договорите има ограничение - лихвите по кредити да се променят само при изменение в пазарните индекси от над 1%.

А според новия закон за ипотечните заеми банките са длъжни писмено да уведомят всеки от клиентите, преди да му променят лихвата.