В България има 20 зоологически градини и повечето от тях трябва да бъдат закрити, защото не отговарят на никакви изисквания, а и страната няма нужда от толкова зоопаркове. Това препоръча Явор Гечев от Фондация „Четири лапи” в предаването „Тази сутрин” по bTV. Експертът от Екоминистерството Руслан Сербезов потвърди, че осем зоопарка работят без лиценз, а два са започнали да събират необходимите документи.
„Работят в противовес със законодателството и не отговарят на европейските норми. Естествената среда е изгубена някъде между институциите – желязо, бетон, несъразмерност на съответната площ”, посочи експертът.
„Тези зоологически градини са наследство от социализма – било е важно да имат животни, да бъдат затворени и да ги покзват и да се гордеят фалшиво, че отглеждат тези животни”, посочи Гечев и изтъкна, че в зоологическите градини е необходимо да се постигне близост с естествената среда, иначе животните са затворници.
Представителят на Фондация „Четири лапи” даде пример със случай от зоопарка в Хасково от 2008 г., когато едната мечка умряла през зимата, заради липсата на фризер останала в клетката си в продължение на две седмици, а на посетителите се обяснявало, че спи зимен сън. „Реагирахме веднага, най-важното беше да спасим живата мечка, която вече беше в голям стрес”, посочи експертът от МОСВ.
Явор Гечев отново подчерта, че зоопарковете никога не се обръщат към организации за защита на животните при извънредни ситуации. Това стана ясно след убийството на избягалия ягуар Алонсо в ловешкия зоопарк, който беше застрелян направо с куршум, вместо с упойваща стрела. „Затова сме направили три курса за всички зоопаркови служители – гледачи, ветеринари, мениджъри”, подчерта Руслан Сербезов.
Мечките-затворници в Благоевград
Един от зоопарковете, които работят без лиценз, е този в Благоевград. Разрешението му е отнето през юни 2013 г., а в момента Общината е в процес на подновяване на документа. Клетката за мечките там е най-големият проблем – тя ще бъде разширена с още зелени площи и басейн, дълбок 1,8 метра, както налагат европейските изисквания, увери зам.-кметът Антоанета Робева.
Явор Гечев и Руслан Сербезов посочиха още един огромен проблем с мечките в Благоевград – двете животни имат много близка родствена връзка, което е абсолютно забранено. „Това не се допуска никога, абсолютна грешка на мениджмънта. За съжаление, няма норма в закона, така че да можем реагираме незабавно”, подчерта експертът от МОСВ и препоръча законодателни промени.
Колекциите на българските зоопаркове
Явор Гечев посочи още един проблем със зоологическите градини в България. „В Разград има 7 лъва – защо, кому е нужно? Лъвовете не са редки животни и навсякъде по света популациите им в плен се огрничават”, посочи той.
„Българските зоопаркове не мислят как да развиват колекциите си със защитени видове, които не могат да виреят в естествена среда”, подчерта още представителят на „Четири лапи”.
Той изтъкна още, че зоопарковете масово се издържат от общински бюджети, вместо от проекти и дарителство, което според него е белег, че няма интерес от гражданите към тях в този вид. „Не е необходимо да има толкова много зоопаркове – сега те са 20, в Румъния за 20 години са намалени от 40 до 23, няма нужда от толкова бетонни концлагери”, категоричен бе Явор Гечев.