Продажбата на деца е често срещана практика в големите ромски семейства. Съседи на Сашка и Атанас от Николаево твърдят, че има мрежа, която урежда бременни ромки да раждат в Гърция, след което да продават децата си.
Случаят с малката Мария далеч не е единствения. Продажбата на деца в Гърция е доходен и лесен бизнес , в който ромите от Николаево признават, че често се опитват да ги въвлекат. Търговците обикновено били роднини от други краища на България.
„Българи са, да, само гъркът е, който ще купува. Те са от години там, те са мафия, цигари внасят, наркотици внасят, знаят закона, имат приятели на вратите (митницата – бел.ред.). Имат приятели, чакат си смяната да мине, дойде смяната на ред тогава - да те закара бременна да минаваш от вратата, иначе другите смени не дават. Идват, още като те видят бременна- „Какво ще го правиш, в България ще го носиш, ща гладува, тук ще живее хубаво, нормален живот, е богато семейството, аз ги познавам хората, 5 хиляди евро дават, цяла къща можеш да си купиш. Викаш си и ти - аз ще си оправя живота, поне другите 4-те ще си живеят по-богато, няма да живеят в мизерия”, казва Надка Чакърова от махалата.
Въпреки че Сашка Русева отрича да е взела пари за малката Мария, съседите разказват, че все пак на семейството е платена малка сума.
„Тая жена, дето изгледала Мария, тя дала някой лев поне на децата, там докато се връщат насам в България да си дойдат”, казва Катя Асенова.
Когато Сашка заминава за Гърция, тя вече има шест деца, които в продължение на близо година са живели сами и са оцелели благодарение на подаянията на съседите. От социалните не са ги посещавали.
За последните 3 години Районните прокуратури от Старозагорския окръжен съдебен район са образували 37 досъдебни производства за трафик на хора. В региона 30 лица са били осъдени за трафик на хора, с ефективни присъди „лишаване от свобода".
През тази година прокуратурата работи по 7 производства на трафик на хора. Случаят с откритата в Гърция Мария е първият за Община Николаево.
Милена Дянкова, експерт в ДАЗД, подчерта пред bTV, че продажбата на бебета е акт на организирана престъпност, участниците в който се възползват от уязвимостта на семействата. Освен това законодателството в Гърция не било затегнато и затова създавало пазар на принципа „щом има търсене, ще има и предлагане”.