Рим е в трескава подготовка за канонизацията на Йоан Павел II и Йоан XXIII в неделя. Към Вечния град се стичат хиляди поклонници от целия свят. Съдбовни моменти от живота на двамата папи са свързани и с България.

Така, например, манастирът на сестрите Евхаристинки в столицата е купен от папа Йоан XXIII, по време на мисията му в България като първи представител на Ватикана у нас – тогава все още като монсеньор Анджело Ронкали.

Желанието му било там да се изгради семинария. След Втората световна война земята е конфискувана, но след политическите промени отново е върната на католическата общност и така тук се изгражда манастир и храм, който носи името на блажения папа Йоан XXIII. Тук се пази и частица от мощите му.

Архиепископ Анжело Ронкали пристига в София през 1925 г. Мисията му е да организира духовния живот на около 15 000 католици-бежанци от Егейска Тракия и Македония. „Изпращат го само за няколко месеца, но той остава над 10 години”, казва софийският екзарх н.пр Христо Пройков.

„Папата”, както го наричали обикновените хора, разкрива в България безплатни кухни за бедните, изгражда храмове, помага на пострадалите при земетресението в Чирпан през 1928 г. Ронкали съдейства за сключването на брак между православния български цар и италианската принцеса-католичка Джована Савойска.

До края на живота си остава близък приятел на царското семейство. Царица Йоанна му предрича, че ще стане папа. В Софийския дом на монсеьор Ронкали се зараждат идеи, които водят до важни промени по време на Втория Ватикански събор.

„Той е опознал православието и е разбрал какво всъщност е необходимо християнството да бъде единено. Именно този дух на екуменизъм започва от България и това се чете в неговите документи”, смята философът д-р Кирил Карталов.

През 2002 г. за първи път глава на Римокатолическата църква посети България. Папа Йоан Павел Втори освети камък за нов храм, на място на разрушената при бомбардировките католическа катедрала в София.

„Папа Йоан XXIII е служил тук литургии. Преди 1944 г. тук е бил построен подобен храм..., наречен храм на СВ. Йосиф. А папа йоан Павел Втори, минавайки покрай малкия параклис - го благословил”, казва отец Збигнев.

В манастира на сестрите Евхаристинки все още се пази и използва личния олтар на "българския" папа.