Българските институции се оказват безсилни да разрешат проблема на Ани Томасян от Пловдив, която вече 10 месеца не е виждала дъщеря си Бианка. Малкото момиченце е заведено в Румъния от баща си Каталин Кицеску без знанието на майката, докато спяло на задната седалка на колата му.

„Избрала съм легалния начин да си върна детето,” категорична бе Ани Томасян в ефира на „Тази сутрин” по bTV.

Веднага след изчезването на петгодишната Бианка, майката Ани Томасян завежда бракоразводно дело в Пловдив. С решение на районият съд в Пловдив, майката получава привременни мерки, което означава, че тя има право да се грижи за Бианка, докато трае делото.

Районният съд в Пловдив обаче е излиза с определението, че не е компетентен да реши проблема. Така случаят се поема от съда в Румъния, към който се е обърнал бащата, а Министерството на правосъдието в България разглежда спора като „висящ” и „международен”.

Сега на ход е софийската прокуратура, която да прецени дали има достатъчно данни да се повдигне обвинение срещу румънският гражданин за отвличане.

Според Ани Томасян определението на българския съд е абсурдно, защото се аргументира с твърдението, че тя не е живяла в България през последните 6 месеца. „Не съм живяла и в Румъния толкова време. Дъщеря ми е родена в България и двете сме български гражданки, в Румъния нямаме никакви регистрации,” твърди майката. „Не мисля че румънският съд е компетентен,” допълни тя.

Зам.-министърът на правосъдието Велина Тодорова обясни в ефира на bTV, че от ведомството са обещали експертна помощ на Ани Томасян. Според Тодорова обаче в момента компетентен е румънският съд, който ще реши бракоразводното дело и ще присъди попечителските права на единия родител. „Ние не можем да върнем детето,” обясни зам.-министърът и подчерта, че спорът се превръща в международен, защото родителите са граждани на различни държави, живеят на различни места и са се обърнали към различни съдилища.

Ани Томасян обаче не разбира защо се смесват бракоразводното дело, което може да продължи с години, и решаването на противозаконното извеждане на дъщеря й извън България. Детето е изведено нелагално, без никакви документи, вероятно с участието на граничен полицай. Тези дни прокуратурата в Русе обаче се произнесе,че няма данни за участие на граничен полицай в нелегалното преминаване на границата на детето.

Сред съветите, които майката получава, е да постъпи по същия начин и да върне Бианка в Бълагрия. Освен че е избрала да търси легално решение, тя е получавала и заплахи от съпруга си, който бил купил пушка и осигурил охрана на детето.

Майката не знае дали детето й вече ходи на детска градина и дали общува с други деца. Запитването й към българското консулство останало без отговор.

„Държавата позволи аз и дъщеря ми да сме разделени 10 месеца и тази държава трябва да реши този проблем,” заяви в заключение Ани Томасян.