105 милиона лева са дарили българите през 2013 г., отчитат от Българския дарителски форум. Най-щедри дарители са компаниите, но заради кризата, те са дарили с 22 на сто по-малко.

Напролет ще стане ясно и колко са били даренията през миналата година, когато се подават годишните данъчни декларации.  

По пътя си, на живот извън институциите, Янко среща Пенка. Тя е един от хората, които му подават ръка, и той успява да стигне до Техническия университет. А сега работи и германска хардуерна компания.

„Заслужава си за всяко едно дете, което сме подкрепяли, но Янко много дръпна напред. Но това е благодарение на неговите усилия да следва мечтата си”, обяснява Пенка Лазарова, фондация „Благотворител”.

„Единствено всичко зависи само от човека. От неговите желания за постигане на всяка негова цел или сбъдване на негова мечта”, казва и Янко Димитров.

4% от даренията идват от обикновените българи. Това означава, че сме дарили над 4 млн. лв. или средно близо 11 хиляди лв. на ден.

„Видимо най-щедри ставаме, когато има сериозен проблем, отразен от медиите. Тежка хуманитарна криза или природни бедствия”, отбелязва Красимира Величкова от Български дарителски форум.

Отвъд Океана 70% от американците отварят портфейлите си заради благотворителност.    

„Най-голям дял, над 50% от всички дарения в Америка са за каузи, свързани с религията, образование, здравеопазване, култура и изкуство”, казва Джейсън Франклин от организацията „Смели дарители”.

А Янко иска да послужи за пример на братята и сестрите си. И те да сбъднат мечтите си, благодарение на себе си и на добрите хора, които ще срещнат по пътя си. След десет години се вижда като малко по-успял и постигнал поставените цели.