В навечерието сме на утрешния Ден на спасението. България е единствената страна в Европейския съюз, която по този начин почита паметта на хора, загинали, докато спасяват живота на други.
Точно в 12 часа събралите се пред Военномедицинската академия запазиха минута мълчание в памет на своите колеги – лекари и медицински сестри, загинали по време на работа при спасяване на пациенти, от заразяване от техните болести или при катастрофи с линейки.
Този ден се отбелязва от 2005 г. в памет на д-р Стефан Черкезов. На 15 август 1963 г. той се връща от служебна командировка в Горна Оряховица с автобус. На излизане от града той се сблъсква с камион и избухва в пламъци. Без колебание д-р Черкезов изважда от превозните средства 47 души и единствен почива от тежките си изгаряния.
Николай Урумов никога няма да забрави датата 24 юли. Тогава един от най-близките му приятели – Григов Кумитски, загива край Варна, докато се опитва да спаси момиче от удавяне.
„Това, което той направи, е един акт на саможертва и човечност – неща, които в днешно време губим. Много хора не осъзнават, че това е единственото нещо, което трябва да ги движи напред. Движат ги алчност, меркантилност и борба за власт”, коментира той.
Денят на спасението е именно за хора като Григор Кумитски, за лекарите, пожарникарите и всички, загинали в момент на саможертва. Когато чувството да спасиш чужд живот е по-силно от чувството за самосъхранение.
„Междувременно открихме над 130 случая на лекари и медицински сестри, загинали, докато спасяват пациенти. Най-много има в „Пирогов”, които оперирайки, умират от преумора или инфаркти”, обясни д-р Тотко Найденов.
В „Пирогов” се срещаме с хирурга д-р Нина Любенова. Стресът там няма почивен ден, а за нейната професия любовта към работата е повече от задължителна.
Д-р Тотко Найденов предлага близките на загиналите, докато спасяват човешки животи, да получават пенсия. Предложението е внесено в Министерски съвет.