Паветата в столицата ще бъдат заменени с асфалт. Това обявиха от общината през седмицата. Един от символите на София обаче - жълтите павета, остава.

Първата павирана улица в София е булевард Мария Луиза през 1903-та година. До тогава улиците били кални или покрити с чакъл. Столичаните се зарадвали на придобивката и общинският съвет решил всички улици да бъдат павирани.

В усилен ход са работите по преустройството на цетралния площад 9-ти септември на столицата. Тук ще изчезнат излишните наклони ще се улесни движението на хората и превозните средства.

Жълтите павета обаче няма да бъдат премахвани, защото са част от историята.Според най-разпространената версия жълтите павета са сватбен подарък на цар Фердинанд от Австроунгарската империя.

Документите, обаче, са категорични.За да се сдобият с жълтите павета софиянци са изтеглили кредит от две европейски банки на стойност 35 милиона златни лева.

С по-голямата част от парите са монтирани жълтите керамични блокчета.

„От една мина край град Пеща, т.е. Будапеща в частта Пеща, мраморна мина, мраморът се нарича мергел, той се стрива на прах, хормова се и се пече в една специална фабрика. Оттам се внасят жълтите павета. Затова и не са много евтин” обясни историкът Елинка Бояджиева.

Историци настояват жълтите павета да бъдат обявени за паметник на културата, за да е сигурно, че след време няма да изчезнат.