Делото за данъчни престъпления срещу бизнесмена Огнян Донев се възобновява. Софийският апелативен съд отмени разпореждането на СГС, с което съдебното производство по делото срещу бизнесмена Огнян Донев и Борис Борисов бе прекратено, а делото - върнато на прокуратурата за отстраняване на допуснати съществени процесуални нарушения. 

На 30 юли т.г. Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу Огнян Донев и Борис Борисов за данъчни престъпления, а три месеца по-късно Софийският градски съд върна делото на прокурора.

Разпореждането на СГС беше протестирано от Софийската градска прокуратура пред Апелативния съд, който прие за основателни всички съображения на прокурора за липса на допуснати съществени процесуални нарушения.

С определението си от 30 ноември т.г. САС върна делото на СГС за разглеждането му по същество.

Според апелативните магистрати внесеното обвинение е ясно и точно и липсват съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат прекратяването на съдебното производство и връщането на делото на прокурора за тяхното отстраняване.

Огнян Донев трябва отговаря пред съда за данъчни престъпления на стойност 62 779 725 лв. Шефът на “Софарма” е обвинен и че като изпълнителен директор на “Елфарма” АД през 2007 година е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения на фирмата.

Другият обвиняем - Борис Борисов, който е изпълнителен директор на „Телсо” АД, е предаден на съд за това, че през 2009 г. в качеството си на изпълнителен директор на „Телсо“АД избегнал установяването и  плащането на данъчни задължения на фирмата в особено големи размери  - 7 483 105,19  лева.

В определението на САС се посочва, че неправилно съдията-докладчик е отбелязал, че изброяването на множество факти и обстоятелства за различни физически и юридически лица се намират в логическа непоследователност и не били разбираеми и ясни, което е довело до съществено процесуално нарушение.

За апелативните магистрати неоснователно е и изискването на съдията-докладчик да се посочи качеството на обвиняемия Огнян Донев, в което същият е извършвал твърдените от обвинението блокови сделки за търговското дружество, както и на какво основание предвид наличието или не за негова представителна власт да извършва тези сделки, за да се установи още един елемент от обективна страна на престъплението.

"Подобно изискване от страна на съдията-докладчик е незаконосъобразно и представлява недопустимо от процесуална гледна точка вменяване на изисквания към обвинителния акт, които не кореспондират с обвинението, което е повдигнато на обвиняемия Огнян Донев", допълват от Апелативния съд.

Изложената в обвинителния акт фактология по никакъв начин не ограничава правото на подсъдимите Огнян Донев и Борис Борисов. Описаните фактически положения в обвинителния акт са достатъчно ясни и дават възможност на подсъдимите да организират защитата си, се казва още в определението на САС.