Депутатите създадоха анкетна комисия, която да провери фактите и действията при предоставяне на концесия за добив на въглища от Бобовдолския въглищен басейн, участък „Бабино“, за периода от 2005 г. до края на септември 2016 г.

Предложението за това бе на народни представители от различни парламентарни групи, като в комисията ще влязат 20 депутати на пропорционален принцип и тя ще работи три месеца.

За председател бе избран Делян Добрев (ГЕРБ), негови заместници са Жельо Бойчев (БСП) и Николай Александров от „Атака“. Номинацията на ДПС на Рамадан Аталай за зам.-председател не беше приета.

Първоначално се предвиждаше комисията да работи половин година, но в залата беше гласувано редакционното предложение на БСП за три месеца.

Левицата се обяви „за“ такъв временен орган, за да може всички факти около случая да излязат.

За мината има и договор за наем, съобщи Жельо Бойчев. Затова БСП настоява да се проверят всички документи, включително има ли и такъв договор, как е изпълняван, както и начинът, по който държавните институции през времето са третирали този проблем, за да се стигне до ситуацията в момента.

Измъкват се с договор за наем, за да не се разглежда той като договор за концесия и да се види какви неустойки са записани в нея, предположи Станислав Иванов от ГЕРБ. Колегата му Валентин Николов подчерта, че комисията трябва да провери как едно частно лице, възползвайки се от държавен капитал, в един момент се облагодетелства чрез концесията с 35 млн. евро.

Миналата седмица миньори от рудник „Бабово“ изкараха три денонощия под земята, протестирайки срещу неизплатени заплати и заплахата от съкращения в мината.

Министерството на енергетиката не може да вземе отношение по случая, защото става въпрос за взаимоотношения в частна фирма, каза ресорният министър Теменужка Петкова. Тя обясни, че през февруари 2005 г. 100% държавното предприятие получава концесия 35 г., която ще влезе в сила само когато се промени собствеността в капитала на мини „Бобов дол“, тоест дружеството да бъде приватизирано или с него се извърши друга сделка. През 2007 г. обаче се взема друго решение на правителството, с което се дава право на мини „Бобов дол“ да прехвърли правата си по договора за концесия на частната компания „Ураново“, по-късно преименувала се на „Открит въгледобив Бобов дол“. „За мен е загадка и може би трябва да бъде обект на друг преглед и анализ как така без договорът от 2005 г. да е влязъл в сила и да са настъпили обстоятелствата, които са задължително условие за влизане в сила на договора, е прехвърлена концесията“, коментира тогава министърът.