Европа няма да се ислямизира заради бежанската вълна, не е толкова просто. Това каза в предаването „Тази сутрин” на bTV медийният експерт Нидал Алгафари.

Според него в момента има мода да се говори за това, но то не би могло да се случи.

Все пак ЕС съставлява 55 млн. души, така че едни 200-300 хил. души, които влизат в ЕС, едва ли са такъв голям процент от населението, допълни позицията му и бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в студиото.

Трябва да разделим бежанците от мигрантите, които пътуват по икономически причини и не са изгонени от война. Те са голяма част от този поток, който навлиза в Европа. Когато наистина започнем да помагаме на бежанците, които бягат от войната и да ограничаваме мигрантите, които всъщност искат да живеят по-добре, ще помагаме на хората, които са в беда, посочи Керемедчиев.

Според Алгафари бежанците, бягащи от война, са много малък процент. По-голямата част са икономически имигранти и голям процент са от територии, където няма война, каза той.

По-голямата част са кюрди, които са по-скоро подкокоросани да тръгнат към Европа, отколкото да има някакви военни действия, от които да бягат, коментира Алгафари.

По думите му голяма част от тези хора идват с достатъчно добри финансови средства, те идват да се устроят.

„Генезисът на основния бежански проблем е Гърция. Всички кораби от островите Кос и Лесбос пристигнат в Гърция, те са длъжни по всички европейски и шенгенски изисквания, да регистрират тези хора, да им снемат отпечатъци и след това да ги насочи или устрои в страната. Ако те искат да продължат, да идват това право. Гръцките власти обаче ги качват на автобуси и ги изпращат на македонската граница. Де юре те излизат от ЕС и след това отново де юре те трябва отново да влязат в ЕС в Унгария. Де факто Унгария се явява първата европейска държава по техния път, което всъщност не е така”, каза Керемедчиев.

Според Алгафари Германия подбира какви хора да приеме на територията си – лекари, инженери, хора с по-добри финансови възможности. Керемедчиев допълни, че подобен подход има и Великобритания.

Във връзка с пропуснатия руски самолет за Сирия Алгафари отбеляза, че пропуснатата хуманитарна помощ сме я видели веднага след това, като „изпепелиха шест блока на Ислямска държава с много специално ново руско оръжие”. Това показа пред всички, че в Сирия руснаците са с военни сили, които вече се бият и са взели страна.

Когато се превозва хуманитарна помощ със самолет, трябва да се обяви товарът. Ако се обяви друг товар, всяка държава, над която прелита този самолет, има право да го приземи и да направи проверка на товара, изтъкна Керемедчиев.