Девет варианта за втората пенсия предлагат дружествата за пенсионно осигуряване. Така хората сами ще избират как да се разпределят средствата по личните им партиди, които ще се наследяват.

Предложението е в отговор на спорния проект на финансовото министерство , който предвижда да се отмени наследяването на втората пенсия. Повече от 3 млн. души се осигуряват за втора пенсия у нас.

Частните фондове предлагат хората сами да избират дали да получават по-голяма добавка за по-кратък период или сумата да е по-малка, но гарантирано пожизнена, която да се наследява.

Предвижда се и възможност човек да може да изтегли до 50% от спестеното по личната сметка накуп – до 5 години преди пенсиониране. Това означава, че още от догодина първите, които спестяват за втора пенсия, ще могат да изтеглят накуп натрупаните средства.

Снимка: bTV

Частните пенсионни фондове също смятат, че парите трябва да се онаследяват и са против предложението на финасовото министерство средствата да се прехвърлят в обща солидарна сметка. Затова предлагат хората сами да избират вида на втората си пенсия.

„Тези пари са частни и трябва законът задължително да позволи на хората сами да се разпоредят с тях и сами да изберат как ще си ги похарчат. Считаме, че един от основните белези на частната собственост, каквито са парите в индивидуалните партиди, е възможността за тяхното унаследяване”, коментира Даниела Петкова, директор на пенсионно дружество.  

Ще се наследява обаче пенсията, а не общата сума, натрупана по личната партида. Така за колкото по-дълъг период се разпределят средствата за втора пенсия, толкова по-малка ще е тя.

Според синдиката "Подкрепа" ключовото за управлението на парите за втора пенсия е да се намалят таксите на частните фондове за управление партидите.

Снимка: bTV

Според официалните данни, откакто е възможно прехвърляне на личните партиди от частните фондове към Националния осигурителен институт (НОИ), в общественото осигуряване за 8 месеца са преместени 53 млн. лева.