Близо 800 хиляди евро ще бъдат инвестирани в следващите две години в подготовката на роми - студенти в медицински специалности. Парите от норвежкото правителство са за стипендии и подготвителни курсове за бъдещи лекари.
В момента над 100 са ромите, които изучават специалности в медицината. 23-годишният Ален Христов е в четвърти курс, учи в Медицинския университет в Плевен и мечтае да стане кардиолог.
„Медицината не е само пари, трябва да имаш и сърце, трябва да искаш да помагаш на хората. Мен това също много ме удовлетворява - да видя, че съм помогнал на някой човек. Това е може би най-голямата награда за един лекар. Паричното възнаграждение е после. Ние по-скоро трябва да се доказваме повече. Надявам се в най-близкото бъдеще да се подобрят нещата и може би трябва от нас да започне промяната”, казва младежът.
В рода си Ален няма лекари, няма и висшисти. В навечерието на Деня на ромите студентът, негови колеги и неправителствени организации обсъдиха с министъра на образованието обучението и възможностите за реализация.
„Все още има патриархални, традиционни семейства, за които образованието след основно образование не е толкова необходимо. Но в същото време се увеличава постоянно броят и процентът на ромите, които осъзнават, че без минимум средно образование и без висше образование човек не може да намери достойна реализация”, смята Деян Колев - Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".
В момента стотици роми се обучават във висши училища, а сред най-предпочитаните специалности е педагогиката.