80% от младите лекари в България търсят реализация в чужбина. Ако тенденцията се запази, до 2020 година можем да останем без медицински специалисти. Това показват резултатите на анкета, проведена от новосформираната гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване".

Лекарите до 40-годишна възраст, които все още работят в България, вече учат език, за да заминат в чужбина. За половината от тях Германия е най-предпочитаната държава.

Съвсем очаквано основният проблем е ниската заплата и липсата на преспектива. От Сдружението на младите лекари изпратиха писмо-призив до институциите с конкретни искания, за да останат в страната. Освен по-висока начална заплата, медиците искат и повече места за специализация, както и съвременна техника в болниците.

Д-р Емануил Найденов е неврохирург. Завършва преди 10 години и избира България. Днес е от онези 20% млади лекари, които са останали. „Имало е и моменти, в които съм съжалявал, че не съм заминал – моменти, граничещи с оцеляването, бих казал. Това, което ми дава сили, са пациентите, които имат нужда от нас. Виждам благодарност в техните очи, несгодите им”, казва лекарят.

Д-р Найденов има хиляди операции, повечето от които продължават над 10 часа. Ниските доходи не плашат младия лекар. „Повечето българските лекари получават 15-20 пъти по-малко пари в сравнение с европейските колеги. Един неврохирург от Белгия получава 120 000 евро, но искам все пак да кажа, че медицината е призвание и не може да се мисли само за финансите”, категоричен е той.

Така лекарят мотивира свои млади колеги. Ето защо, ще го видите не само в операционната зала, но и на събития като днешното в Докторската градина. На протеста там символ на изтичащите бели престилки станаха стегнатите куфари.

Снимка: БГНЕС
„Проблемите са много - чисто финансовият аспект е един от най-съществените в момента. В най-добрия случай един специализант, докторант получава 400 лева. Много голяма част от колегите ми решават да си тръгнат. Дори и малкото, които останаха, за да пробват в България, в един момент се отказаха и вече проактивно мислят как да заминат в чужбина”, казва докторантът по неврохирургия д-р Деян Попов.

Актуалните данни сочат още, че половината от българските лекарите, които вече работят в чужбина, са между 31 и 45 години. В момента у нас само 5% от лекарите са на възраст под 30 години, а около 20% от тях са над 60-годишна възраст.