Над 70 000 българи страдат от глутенова непоносимост. Медици предупреждават, че поне още толкова са болни, но не знаят.
Таня Йорданова е на 27 години. Поставят й диагноза глутенова непоносимост още като дете. Следват периоди на овладяване на заболяването и новата му поява.
Последният път е преди пет години. „Проблемът е, докато човек осъзнае, че трябва да отделя малко повече внимание на храненето си, даже не малко, а доста, тъй като в България няма такива продукти почти”, обяснява Таня.
Алергията към глутен не е широко разпространено заболяване, но лекарите предупреждават, че често то остава недиагностицирано, а подутият корем например може да е симптом на болестта. „Глутеновата ентеропатия се счита, че е рядка болест, но за съжаление това въобще не е така”, казва д-р Лили Грудева, специалист по вътрешни болести и диетолог.
„Афишираме към това , че има много сериозни последствия за здравето на недиагностицираните пациенти. Такива са, както рак на гърлото, рак на хранопровода”, обясни още д-р Грудева.
За да е здрава, Таня спазва изключително строг е режим на хранене. От менюто си изключва хляба, голяма част от сладките, млечните продукти.
„Хората може би, поне в България, не знаят, че по принцип глутенът е вреден за всеки, а не само за хората, които имат проблем с него, тъй като пшеницата, която ядем, тя като цяло не е полезна за човешкия организъм”, казва Таня.
Непоносимостта към глутена е автоимунно заболяване, откриването му се прави с кръвен тест.