Около 600 млн. лв. ще бъдат вложени до края на 2014 г. в пречиствателни станции за отпадни води по Черноморието. Средствата са по оперативна програма "Околна среда". В момента 6 населени места по крайбрежието ни нямат никакви пречиствателни съоръжения.
Созопол е единственият град по морето с над 10 хиляди жители, който няма съоръжения за пречистване на отпадните води. Преди началото на новия туристически сезон беше направено аварийно заустване на 60 метра навътре и 8-9 метра дълбочина. Водата, която се влива в морето е тази, която излиза от мръсните канали.
„Като се съберат много хора отпадъците са много повече. На този етап почти на 90% от отпадните води отиват в морето, без да бъдат пречистени. Населението на Созопол става все по-голямо и необходимостта от пречиствателна станция е крещяща”, заяви кметът на курортното градче Панайот Рейзи.
Въпреки това, няма данни, че водата за къпане около Созопол е замърсена и вредна за човека. Регионалните здравни инспекции в Добрич, Варна и Бургас следят за замърсявания в 89-те зони за къпане по българското Черноморие. През последния сезон проблеми е имало само в 4 от тях - южен и офицерски плаж във Варна, Златни пясъци и попския плаж в Царево.
Община Созопол кандидатства за финансиране от оперативна програма "Околна среда" за около 73 млн. лв. за строеж на пречиствателна станция и дълбоководно заустване. От кметството се надяват, че ще могат да започнат проекта още през есента.
Какво е състоянието на морската вода в началото на новия туристически сезон и какво трябва да се промени в следващите години, за да се подобри качеството на пречистване на отпадъчните води - гледайте "Плаж 2 звезди" тази вечер в bTV Репортерите.