Около 6% от хората с психични заболявания вършат престъпления, но при половината от тях стореното е продиктувано от болестта. Това обясни пред bTV директорът на психиатричната болница „Иван Рилски” в Курило Цветеслава Гълъбова.
„Не знаем колко са психично болните. Знаем каква е заболеваемостта от шизофрения. Един на всеки 100 човека по света има това заболяване”, уточни Гълъбова. У нас няма регистър на хората с психични отклонения. „Беше разписано в закона за здравето с промени от юли 2009 г. да се направи регистър, но няма такъв”, заяви психиатърът и поясни, че е задължение на здравното министерство да изготви такъв архив.
„Трябва първо да се съберат валидни данни и да се направи много сериозен анализ на положението”, заяви Гълъбова. Тя бе категорична, че болниците в България не трябва да са като затвори. Предвиждаше се в болниците да има психиатрични отделения. В София обаче никъде няма такова. „Необходими са и дневни центрове”, заяви шефът на болницата в Курило като подчерта, че в България медикаментозното лечение на психични болести е на високо ниво.
„У нас диагнозата звучи като присъда. Това е дамга, която семейството и болните носят. Никой не наема психично болни на работа. Стигмата си стои”, обясни Гълъбова. Хората по света са разбрали, че каквото и да е семейството, то не може да се справи с психично болния. „Във всяка община трябва да има дневен център”, категорична бе тя.
„Ако не си гледаме психично болните, всички сме застрашени”, предупреди психиатърът и не изключи у нас да се случат трагедии като масовите убийства в Норвегия и Колорадо, САЩ.