51 деца получиха одобрение за лечение с финансиране от фонда за лечение на деца. Това стана ясно на приключилото преди минути заседание на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца.
На разглеждане са били подложени молбите за лечение на около 60 деца, които имат нужда от лечение. 23 от тях ще получат средства за лечение в чужбина. Други 28 ще се лекуват в България. Седем деца са получили отказ.
Едно дете е пренасочено към здравния министър, а друго е отложено защото не е навършило годините за нужната му операция.
Днешното заседание трябваше да се проведено миналата седмица. Официалната информация е, че това не е се е случило, тъй като не се събрали необходимите лекари. Членове на обществения съвет обаче твърдят, че причината е, че администрацията на фонда не смогва да обработи документите в срок, затова ги бави.
8-годишният Явор е с над 20 операции. Той, заедно с брат му близнак - Ясен, се раждат в седмия месец. Явор е с детска церебрална парализа. През февруари, преди арестите във фонда, майка му подава документи за финансиране на специфична операция, която извършват руски лекари в Сърбия. Получава одобрение и през март заминават.
"Резултатите са видими и много добри, това е едва един месец рехабилитация", споделя майката Катя Йорданова.
Общо около 200 деца се надяват на одобрение от фонда. Документите на част от тях се обработват, чакат се още становища. За около 50 вече е ясно, че ще се отпуснат пари.
От обществения съвет твърдят, че родителите се принуждават да пишат писма до министъра, за да се придвижат документите им по-бързо.
Десислава Хурмузова, член на Обществения съвет на фонда, коментира, че това е вече практика и министърът е добре информиран за проблемите във фонда.
„Няма такова нещо, сега може и да има един такъв случай, наизуст не помня, но няма такова нещо", категоричен е проф. Владимир Пилософ, който е директор на фонда за лечение на деца.
Децата като Явор ще бъдат пращани на комисия, която да анализира ефекта от операцията, реши днес общественият съвет. По думите на майка му би било добре на всички, дори кандидатстващи, с положителни становища от медицински лица да бъдат одобрени, защото „животът на децата се подобрява, не може просто да ги оставим, ей така, в количките или декубиталните дюшеци.”
Предстои да се приеме нов правилник, по който фондът да работи. От сега е ясно, че за да няма спекулации, на всяко следващо заседание на Обществения съвет ще се прави аудиозапис.
Следващото заседание на фонда е на 29 юни.
Преди седмица в ефира на bTV от Обществения съвет алармираха, че най-малко 222 деца с различни тежки заболявания не могат да получат медицинска грижа, защото чакат становище от специалист или имат други административни забавяния. При някои чакането продължава вече 4 месеца.