Пет станаха случаите на морбили у нас. Единият е на болна жена на 37 години, а другите четири са на деца от Благоевградска област. Те са на възраст между година и половина и 3-годишна възраст. 

Установено е, че лицата не са имунизирани срещу морбили и не дават данни за контакт с болни лица. Вероятно се касае за различни източници на инфекция. Издирени са общо 145 души, които са били в контакт със заболелите лица, които са под медицинско наблюдение. Към момента сред тях няма такива с признаци на заболяването, съобщават от здравното министерство.

Три деца от Разлог и Краище са транспортирани в инфекциозното отделение на болницата в Гоце Делчев, защото тази в Разлог не разполага с такова. Едното дете вече е изписано. Преди да постъпят с диагноза морбили, децата се лекували от грип.

Заради контакта с много деца опасенията са, че ще има още случаи на заразата. Затова болницата в Гоце Делчев е в готовност да поеме нови пациенти.

„От четирите случая, два са на ромчета, но ще има и още. 2010 г. имахме голяма епидемия от морбили. За Благоевградска област случаите бяха 850, а в цялата страна случаите бяха около 24 000”, обясни д-р Веселка Мончева от Регионалната здравна инспекция.

С цел недопускане разпространението на заболяването Министерството на здравеопазването е дало указания до здравните инспекции за засилване на контрола и преглед на пациентските листи от общопрактикуващите лекари за неимунизирани деца и за приоритетно обхващане на всички подлежащи през годината и на необхванати лица.

„От общопрактикуващите лекари да бъдат издирени всички неимунизирани лица до 18 години, които подлежат на имунизация срещу морбили, тъй като първите заболели са именно такива”, каза днес Радосвета Филипова, държавен експерт в дирекция „Здравен контрол“ в МЗ.

Министерството призовава и всички родители да проверят имунизационния статус на децата си за морбили и при установяване на пропуск или при съмнение за морбили да се обръщат към общопрактикуващия си лекар. Осигурени са достатъчно количества ваксини за провеждане на имунизация срещу инфекцията.

По данни на ведомството при всички регистрирани случаи на морбили пациентите не са дошли преди това до лекарските кабинети, за да поставят задължителните ваксини срещу болестта. Иначе експертите са категорични, че на този етап за епидемия не може да се говори.

Морбили е инфекция, която се предава по въздушно-капков път. Инкубационният период на заболяването е до 21 дни и продължава обикновено около 9-10 дни. Оплакванията започват най-често с хрема и кашлица, повишена температура, зачервени и оточни конюнктиви. Температурата се повишава до 39-40 градуса и се появява характерен обрив, първо по лицето, шията и гръдния кош. В хода на или след прекарано заболяване от морбили могат да се проявят усложнения от страна на сърдечно-съдовата система, белодробната система и централната нервна система.

Източник на зараза е само човекът. Фактор на предаване е въздухът, заразяването става при близък и директен контакт най-вече в затворени помещения.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement