Над 40 милиона европейци се оплакват от стреса на работното място. Затова във всички страни от Евросъюза текат проверки.
Резултатите от тях са наистина тревожни данни за атмосферата, в която работим. Масово хората се оплакват от стреса в работата - посочват го като една от основните причина за възникване на заболявания.
Европейски проучвания доказват, че под най-голям стрес работят хората в сферата на здравеопазването, социалните услуги, хотелиерството, ресторантьорството и транспорта.
България не прави изключение. Инспекторите у нас вече започнаха да "мерят" стреса - основно чрез огледи на работните мяста, както и чрез попълване на анкети от работници и работодатели.
Д-р Добри Хазърбасанов, който завежда отделение по кардиология в столична болница, е работил в Канада, Швейцария, Германия и Франция. Разказва, че стресът идва, защото трябва да действа и бързо, и прецизно - повечето му операции са спешни.
„Каква е разликата между Господ и интервенционалния кардиолог - тя е че господ не се мисли за интервенционален кардиолог,” казва д-р Хазърбасанов. „Това донякъде не е самохвалство, просто показва естеството на работата, имайки предвид, че нишката на живота в един момент зависи от твойте ръце и твойта дейност”.
Освен от стрес, лекарите се оплакват и от заплахи за физическо насилие. „Хора в нетрезво състояние си позволяват да вдигат ръка на лекари и сестри, което е недопустимо за мен,” споделя д-р Бойко Пенков управител на столична болница.
Заради подобни рискове, в болницата на д-р Хазърбасанов действа специален режим. Лекарите в по-натоварените отделения получават 5 дни допълнителен платен годишен отпуск. Имат и намален робен ден. В реанимацията например смените на медицинския персонал са с 1 час по-кратки.
Анкетите, които инспекторите раздават трябва да установят, дали работодателят прави всичко възможно, за да намали и компенсира стреса. После се дават предписанията. Специалните проверки ще продължат до края на ноември.