В България 380 000 жени имат остеопороза, а малко повече – около 400 000 са с предшестващото я заболяване остеопения. Това показват данни на Българското медицинско дружество по остеопороза, оповестени в Световния ден на за борба с остеопорозата – 20 октомври.

Според експертен доклад в света на всеки три секунди се получава остеопорозна фрактура. Тежестта, която оказва заболяването върху световната икономика само за една година се равнява на 32 млрд. евро за Европа и 20 млрд. долара за САЩ, изчислява Международната фондация по остеопороза.

Този вид болест е състояние, при което, вследствие загуба на калций, костите стават чупливи. Тя се превръща в нарастващ проблем за общественото здравеопазване, алармират лекари.

Над 50-годишна възраст всяка втора жена и всеки пети мъж получават фрактура. При жените този риск е по-голям, отколкото от най-разпространените ракови заболявания - на гърдата, яйчниците и матката, взети заедно. При мъжете пък рискът е по-висок в сравнение с този от рака на простатата.
Остеопорозата е заболяване, еднакво по разпространение с високото кръвно налягане и повишения холестерол.

Приблизително 50% от хората с една фрактура получават нова, като вероятността от следващи фрактури нараства експоненциално, предупреждават лекари.

Здрави кости

Лекарите съветват да ядем балансирана храна, богата
на витамин D и калций. Медиците препоръчват да употребяваме обезмаслени млечни продукти, ядки, портокалов сок, риба, листни зеленчуци, черен хляб и др.

Както мускулите, така и костите стават по-здрави при
физически натоварвания. Редовните упражнения и регулярната физическа активност подобряват подвижността и баланса, намаляват риска от падания и счупвания, посочват от Българското медицинско дружество по остеопороза.