Личната доза на наркомана да не води зависимия в затвора за притежание на дрога. Това апелират от фондация „Инициатива за здраве”. Неправителствените организации искат и алтернативно наказание с лечение, каквото в момента не съществува.
Освен за зависимите в затвора, лечение липсва и за повечето зависими навън, които употребяват амфетамини и кокаин. Въпреки че амфетамините са най-масовата дрога, както сочат проучвания сред потребителите, държавата покрива психотерапията на едва 55 души в цялата страна.
Бивш наркоман и дилър разказа пред репортера на bTV Миролюба Бенатова, че предложението за лича доза е некоректно. По думите му всеки може да се разкарва по улиците постоянно с 1-2 дози. Все едно ще си имам едно депо, заяви бившият дилър.
Той добави, че отдавна амфетамините са изместили хероина по употреба. Причина за това е, че са по-евтини. Според него този тип наркотици водят до психическа зависимост.
Ръководителят на психотерапевтична комуна Желяз Андреев пък даде идея да се създаде спецсъд, който да преценява дали дрогата, намерена в някой човек, е за лична употреба или за разпространение.
„Ще взимаш хероин една година и една година ще бъдеш зле. А като взимаш амфетамини една година, пет години ще си зле. Тотална пържилка на мозъка. Спират училище, започват да си говорят сами, вадят ножове на родителите си и няма как да ги овладееш. Нито хапчета им влияят, нито нищо. Трябва да са по две години в гората и да им правиш терапия ежедневно”, заяви Андреев.
В момента у нас има десетки частни и държавни метадонови програми, в които с години се въртят зависимите от хероин. За пристрастените от амфетамини няма открито медикаментозно лечение. Те трябва да лекуват проблемите си с дългосрочна психотерапия.
„В България психиатрията е сериозно неподготвена, диагностицират наркоманите като шизофреници. Дават му грешни лекарства и в един момент се обажда една майка и казва, че той е с нож и си реже вените”, добави Желяз Андреев.
Въпреки че не излиза евтино, оказва се, че сред най-масовите дроги е и кокаинът. 100 000 души са признали, че поне веднъж в живота са опитвали, а 35 хиляди от тях са го направили през последната година.