Първите доброволчески отряди, които това лято ще помагат на пожарникарите, вече са факт. В Свиленград 23 доброволци са обучени за действия при кризи и бедствия и при необходимост могат да участват в акции наравно със службите.
От канцеларията чиновникът трябва за минути да се превърне в огнеборец и спасител. Като в казармата - бие ли се тревога, доброволците имат точно 30 минути, за да се екипират и да се явят в пожарната.
„В канцеларията работим с нормативни документи, правилници и закони, а с огъня, водата, бедствията няма точно решение, там се реагира на минутата,” разказа пред bTV доброволецът Валери Димитров.
Красимира Тодорова е единствената дама сред доброволците. Загърбила е суетата и е готова да помага. „Трябва да се действа веднага . Токчетата са си токчета, униформата е удобна - уверявам ви. Човек, щом е тук, значи си е дал сметка какво го очаква,” каза тя.
Принципът на действие на доброволческите отряди наподобява на запаса при военните, при който цивилното население се мобилизира при необходимост. Всеки ден участие в мисия се заплаща, но не парите блазнят доброволците. „Аз съм приел това вътрешно като дълг и затова съм решил да участвам,” каза доброволецът Антон Пенчев.
Освен да гаси пожари, доброволческият отряд е обучен и да спасява хора. Въпреки че са добре подготвени, доброволците няма да бъдат хвърляни в рисковани операции. По думите на Валентин Ангелов, началник на Противопожарна служба в Свиленград, доброволците все още не са готови за всички ситуации, в които попадат огнеборците.
С вкарването на доброволческия отряд в действие съставът на пожарната в Свиленград се удвоява, защото се оказва, че щатните бройки в службата са точно толкова, колкото и доброволците.