От 9 години църквата "Света Троица" в село Брезнишки извор, която е и паметник на културата, се намира в окаяно състояние, меко казано, до момента обаче са осигурени 8 хиляди лева, с които е почистен дворът и вътре в църквата. На тавана има дупка, покрита с найлон.

За първите 7 години от членството ни Европейският съюз даде 80 милиона евро за ремонт на български църкви, но тази не се класира, защото е в малко село. Това е оправданието за разрушаването й.

„Пробваха начини, поискаха средства, от митрополията от синода беше изготвен проект, но нищо не се случваше, от няколко дни се започна дейност с почистване и с изолиране на влагата като я увиха в найлон”, разказва кметът Росица Димитрова.

Снимка: bTV

На пръв поглед от черквата може да се използват само дяланите камъни и основния камък. На двора се търкалят останки от стенописите. Строителите търсят здраво място, на което да се опрат. Има какво да се възстанови, но е въпрос на средства и време.

От същата позиция – паднал таван, носещи греди и стърчащи голи стени преди 9 години започна спасителната акция на друга българска църква - "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, която е 10 години по-стара от брезнишката. Спасена е с пари от държавата и от дарения и помощта на одринската община. Токът плаща от нея.

Снимка: bTV

Жената, която се грижи за църквата, е туркиня. Айше Гюл се стяга за празника на 21 май. След тежки преговори тракийските дружества издействаха разрешение от вселенския патриарх Вартоломей да се служи тук.

Той беше забранил служенията заради паметника на Антим I, когото гръцката църква смята за разколник.

Снимка: bTV

Големите разходи по поддръжката се поемат от българската държава. Последният голям ремонт е за 50 хиляди лева за дренажната система и оградата на другата наша църква в Одрин - "Свети Георги".

Снимка: bTV

До 2020 г. Европейският съюз осигурява 40 милиона евро за ремонт на българските църкви.

Снимка: bTV

Ще бъдат ремонтирани около 90 храма с тези средства, но малката църква в село Брезнишки извор отново няма да се класира.