Над 300 души се събраха „на кафе” пред парламента за пореден ден. Протестът е насочен срещу кабинета на Пламен Орешарски и се организира в социалните мрежи.

Сградата на Народното събрание беше отделена с безпрецедентна зона за сигурност, обособена от метални заграждения. Особено засилено беше полицейското присъствие в района. Периметърът от бул. „Васил Левски” до ул. „Г.С. Раковски” беше затворен около 8,20 ч.

След вчерашните странни мерки, свързани с акредитирането на журналисти,
днес имаше ново условие за влизане в зоната за сигурност около парламента. Бяха изготвени списъци на предварително одобрени хора, които могат да влизат. Оказа се, че телевизионните екипи имат достъп само заедно, а не поотделно.

Освен това влизането в храм-паметника "Св. Александър Невски" беше доста трудно. Столичанин разказа пред bTV, че не бил допуснат вътре. След 25-минутно обикаляне успял да влезе, но службата била свършила. "Такова безобразие не съм очаквал! Отец Антоний каза: За малко и мен да не ме пуснат", възмути се мъжът.

Някои от протестиращите днес носеха надписи „София подкрепя Варна”, „Ако хирургът сгреши, леталният край е гарантиран” и др. Пред едно от загражденията бяха поставени умалени макети на танкове и военен камион.

Пред Народното събрание имаше и кашони с текстове от Изборния кодекс, като част от тях са задраскани, тъй като според организаторите на инициативата трябва да бъдат променени. Непрекъснато продължават да се събират още протестиращи.

Исканията гласяха: „Всеки депутат да преминава през психотест”, „За регистрацията на независимия кандидат в подкрепа на кандидатурата му са необходими не по-малко от 1% избиратели с постоянен адрес на територията на района”, „Изчистване на гласовете - „фантоми” чрез предварителна регистрация (саморегистрация) на гласоподавателите”, „Изборите за народни представители се произвеждат по пропорционална изборна система с мажоритарен елемент”, „За изборите за народни представители депозитът за партиите и инициативните комитети е 1000 лева”, „Бюлетините да се печатат от БНБ и да имат серийни номера”, „Народен представител може да бъде преизбран само за още 1 мандат”, „Кандидат за народен представител може да бъде предложен за регистриране само в един многомандатен избирателен район”.

Друго искане е свързано с разпределението на мандатите, като се променя текстът в Чл. 5, ал. 2 от Изборния кодекс: „Получилите не по-малко от 1% от действителните гласове в страната и извън страната…”, вместо 4%, както е по сегашния текст.

„Тук съм да изпия едно кафе. Енергията, която се пилее, трябва да се концентрира в нова партия със собствено финансиране. Аман от проекти от чужбина”, коментира мъж на име Христо Кенаров, който дойде на протеста.

В сградата на НС депутатите събраха кворум след прегласуване и започнаха редовното си заседание. Общо 6 министри ще отговарят на въпроси народни представители в петъчния парламентарен контрол.

Предсрочно са прекратени пълномощията на народния представител Явор Гечев от Коалиция на България, тъй като беше избран за зам.-министър на земеделието. На негово място ЦИК обявява за избран за депутат Пламен Христов Желязков от листата на „червените” в Добрич.

Малко след 10 ч беше възстановено движението по бул. "Цар Освободител" и хората пред парламента започнаха да се разотиват.

Снимки от протеста можете да видите тук!