Минималната работна заплата от догодина ще се изчислява по нов начин. Тя ще се формира според обективни критерии като производителност на труда, средна работна заплата и линия на бедност. Досега нямаше специална методика за определяне на ръста на минималното възнаграждение, но социалното министерство вече води преговори с финансовото.

През последните пет години минималната работна заплата е нараснала с 44%. Предвижда се до 2016 г. най-ниското възнаграждение да достигне 420 лв. Между 7% и 8% от работещите у нас са т. нар. работещи бедни - наети на пълно работно време, със заплата по-малка от 400 лв., която не им позволява да водят достоен живот.

Почти всички служители на дружеството „Напоителни системи" може да се определят като работещи бедни. В края на трудовия си път бившият учител по физическо и бивш треньор по борба Димитър Димитров е принуден да работи като надзорник на язовир „Темелково”.

„За днешния начин на живот в Европейския съюз предполагам, че няма такъв работник, който да гладува и да работи, да няма възможност да се издържа с тази мизерна заплата”, казва Димитър.

Съпругата му не работи. Семейството се издържа с неговата заплата от 385 лв., която не е получавал от края на миналата година. „За обяд нося две филии хляб. Намерих в един буркан зелени домати. Ето това ми е обядът за днес. И малко разбито кисело мляко за преглъщане. И мисля това да си го върна, щото... ако няма заплата и довечера, няма откъде да се вземе”, споделя служителят на „Напоителни системи”.

„Трябва да се съобразим както с интереса на т. нар. работещи бедни, да им осигурим минимална покупателна способност, така и да гарантираме интереса на работодателите, защото ако, примерно, наложим някакъв механизъм за определяне на минималната работна заплата, притеснението е, че в някои от регионите тази минимална работна заплата доближава средната, но мисля, че това са въпроси, които могат да бъдат уредени”, обясни министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов.

„За някои отрасли това ще бъде поносим ръст спрямо възможностите, които имат, за други няма да е така”, обясни Димитър Бранков от Българската стопанска камара.

Надеждите на социалното министерство са, че методиката ще влезе в сила още догодина.
Работният ден за Димитър приключва с добра новина - получил е заплата. Бърза към вкъщи да зарадва близките си - с единствения транспорт, който може да си позволи – колелото.

Като страна членка на Европейския съюз България е приела целите на стратегия „Европа 2020", според които броят на застрашените от бедност трябва да намалее с 20 млн. души общо за съюза, а за нашата страна - с 260 000 души.