Пациенти с урологични заболявания се обединяват в искането си Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да поеме месечните им консумативи за катетри, които в момента се заплащат изцяло от болните хора.

Освен че нелатоновите катетри не се поемат от здравната каса, не са заплатени и консумативите за поставянето им като марли, левкопласт, дезинфекционни препарати, спринцовки за промивка. Месечно всеки пациент харчи средно между 120 и 250 лева за тях.

До този момент нито една организация не знае точният брой на хората, за които поставянето на катетри е животоспасяваща манипулация.

22-годишната Албена е родена е със спина бифида и за краткия си живот е претърпяла десетки операции. Младата жена няма нормален пикочен мехур, затова е принудена да си слага сама катетър.

„На всеки три часа си слагам катетър, който за мен е животоспасяващ. Трябва да имам приготвени 120 лева, на мен реално толкова ми излизат катетрите за 200 бройки,” обясни младата жена пред bTV.

Албена среща трудности да отделя всеки месец пари за животоспасяващите катетри. Признава, че за да намали месечния си разход, прави икономии, които са рискови за здравето.

„Аз използвам по 7-8 катетъра на ден, тези 200 бройки са катетри за еднократна употреба и не мога с 200 бройки да изкарам месеца, значи трябва да направя икономия, която аз правя с този етилов спирт, когато съм вкъщи слагам катетъра, измивам го хубаво с вода след като приключи цялата манипулация и си го слагам в етиловия спирт,” обясни Албена.

Председателят на Управителния съвет на Българската асоциация за закрила на пациента Пламен Таушанов обясни пред bTV, че решаването на тези въпроси е започнало през октомври миналата година. „Тук сме входирали предложение до Надзорния съвет, до управителя на касата, до министъра на здравеопазването и сме ги запознали с тези предложения. досега така, сме получили подкрепа от национални консултанти, специалисти, но все още този въпрос трябва да бъде решен,” заяви той.

От Здравната каса обясниха, че тъй като не е ясно колко хора се нуждаят от тези консумативи, Касата не може да изчисли дали има необходимите средства за отпускане на допълнителни пари. Включването на нови заболявания, за които касата плаща консумативите, може да стане един път годишно и то след одобрение на здравния министър.